Make your own free website on Tripod.com

 

Class AAA NE Regional Pairings

home

March 3-4 at Liberty High School in Bethlehem

Wrestling will begin at 5 p.m. Friday. Saturday's action will start with consolations at 9:30 a.m., followed by championship semifinals at 11 a.m. Consolation finals will start at 5 p.m. with championship finals at 6:30 p.m.

Wrestlers are listed with seed, school and current record. District 2 wrestlers in bold face.

103 pounds:

1-Chad Kerstetter (Selinsgrove, 4-1, sr., 25-0);
BYE

9-Ross Strebig (Freedom, 11-3, so., 28-5) vs.
8-Sam Vitris (West Scranton, 2-3, 19-16)

5-Chris Renninger (Blue Mountain, 11-2, fr., 28-1) vs.
12-Jake Cole (Northampton, 11-5, jr., 17-13);

13-Shaun Lally (Pocono Mountain, 11-6, jr., 17-12) vs.
4-Scott Emerick (Coughlin, 2-2, so. 20-4);

3-Chad Sportelli (Easton, 11-1, so., 30-4);
BYE
11-Greg Rose (Crestwood, 2-4, so., 17-6) vs.
6-Mike Maloney (Milton, 4-2, 32-3)

7-Jon Scullin (Shikellamy, 4-3, 22-9) vs.
10-Josh Rivera (Liberty, sr., 11-4, 19-8),

BYE
2-Steve Franko (Tunkhannock, 2-1, jr., 28-2).

112 pounds:

1-Aaron Suranofsky (Northampton, 11-1, jr., 35-4);
BYE

9-Jason Narsavage (Valley West, 2-3, sr, 26-8) vs.
8-Mike Sees (Shikellamy, 4-3, 15-12),

5-Jon Healey (Pittston Area, 2-2, jr., 21-11) vs.
12-Eric Frick (Nazareth, 11-4, so., 23-11);

13-Chris Fehrenbacher (Bangor, 11-5, fr., 16-6) vs.
4-Rick Kerstetter (Selinsgrove, 4-2, sr., 25-1);

3-Nick Yalch (Berwick, 2-1, fr., 21-4);
BYE
11-Leif Westgate (Parkland, 11-6, jr., 23-9) vs.
6-Matt Ciasulli (Easton, 11-2, so., 30-7),


7-Bryan Rizzo (S. Lehigh, 11-3, so., 27-4) vs.
10-Chad Schuman (Honesdale, 2-4, 17-14),

BYE
2-Chris Provencher (Milton, 4-1, so., 32-3).

119 pounds:

1-Jeremy Bucko (Northampton, 11-1, sr., 32-5);
BYE

9-Matt Rieck (Jersey Shore, 4-3, 22-9) vs.
8-Josh Ruddy (Abington Heights, 2-3, 14-15),
5-Jeff Goodman (Shamokin, 4-2, sr., 18-8) vs.
12-Brett Frack (Nazareth, 11-4, jr., 18-14);

13-Bryan Hart (Easton, 11-6, fr., 27-10) vs.
4-Nelson Villafane (West Scranton, 2-2, 13-18);

3-Brandon Murray (Shikellamy, 4-1, 17-10);
BYE
11-Joe Gentile (Pittston Area, 2-4, so., 15-13) vs
6-Mitch Marcks (Dieruff, 11-2, sr., 23-6),

7-Joey Rivera (Stroudsburg, 11-3, jr., 29-2) vs.
10-Jason Snyder (Freedom, 11-5, sr., 22-7),
BYE
2-Brandon Romanoski (Valley West, 2-1, jr., 30-3).

125 pounds:

1-Pat O'Hara (Pittston Area, 2-1, so., 24-8);
BYE

9-Dan Brown (Easton, 11-3, so., 29-9) vs.
8-Ray Eltringham (Shamokin, 4-3, 21-2),

5-Brian Burns (Pottsville, 11-2, jr., 27-2) vs.
12-Warren Jacoby (Ab. Heights, 2-4, 10-10);

13-Greg Bertholf (Bangor, 11-5, sr., 25-5) vs.
4-Eric Snyder (Milton, 4-2, jr., 32-5);

3-Jeff Eckloff (Northampton, 11-1, fr., 24-13);
BYE

11-Nick Ilich (Nazareth, 11-6, sr., 20-15) vs.
6-Mike Marsala (West Scranton, 2-2, sr., 27-5),

7-Jim McCarroll (Coughlin, 2-3, sr., 22-3) vs.
10-Tony Severo (Parkland, 11-4, jr., 25-10)

BYE
2-Derrick Morgan (Athens, 4-1, 22-4).

130 pounds:

1-Ryan McCallum (Northampton, 11-1, sr., 33-4);
BYE

9-John Belcher (Tunk.2-3, sr., 15-11) vs.
8-Zach Anspach (Milton, 4-3, 26-10),

5-Mike Williams (Abington Heights, 2-2, 15-13) vs.
12-Jared Rosenfeld (Freedom, 11-4, sr., 25-10);

13-Gino Fortebuono (Easton, 11-5, jr., 30-3) vs.
4-Jamie Robinson (Athens, 4-2, 23-7);

3-Dan Cassarella (Hazleton Area, 2-1, sr., 10-7);
BYE

11-Brad Herman (Parkland, 11-6, fr., 24-11) vs.
6-Christian Franco (Whitehall, 11-2, so., 30-1),

7-Scott Heckman (Bangor, 11-3, fr., 29-5) vs.
10-Brian Harrison (West Scranton, 2-4, 19-11),

BYE
2-Matt Hoffman (Shamokin, 4-1, 22-4).

135 pounds:

1-Jake Giamoni (Easton, 11-1, sr., 33-4);
BYE

9-Josh Dorman (Shikellamy, 4-3, 20-12) vs.
8-Sam Beishline (Hazleton Area, 2-3, 24-7)

5-Sean Reese (Milton, 4-2, jr., 25-12) vs.
12-Jeremy Messinger (Nazareth, 11-4, sr., 27-6);

13-Chad Fisher (Lehighton, 11-6, jr., 20-10) vs.
4-Chris Luton-Cressman (Berwick, 2-2, jr., 19-9);

3-Marcus Pensyl (Shamokin, 4-1, 23-3);
BYE

11-Matt Wince (Abington Heights, 2-4, 10-10) vs.
6-Seth Lisa (Northampton, 11-2, jr., 33-7),

7-Tom Abraham (Parkland, 11-3, sr., 26-7) vs.
10-Jason Giandomenico (Dieruff, 11-5, sr., 28-5),

BYE
2-Jim Morgan (West Scranton, 2-1, sr., 31-1).

140 pounds:

1-Tommy Rohn (Northampton, 11-1, sr., 35-2);
BYE

9-Shawn Matello (Valley West, 2-3, jr., 21-4) vs.
8-Scott Carr (Selinsgrove, 4-3, 15-11),

5-Todd Hunsberger (Honesdale, 2-2, 24-7) vs.
12-Dave Koehler (Freedom, 11-4, so., 26-5);

13-Kyle Huddle (Parkland, 11-5, so., 17-13) vs.
4-Adam Renn (Shikelammy, 4-2, sr., 22-8);

3-Rob Kepp (Hazleton Area, 2-1, sr., 24-6);
BYE

11-Paul Turk (Whitehall, sr., 11-6, 26-10) vs.
6-Andy Ciasulli (Easton, 11-2, sr., 24-10),

7-Marc Israel (Liberty, jr., 11-3, 24-10) vs.
10-Steve Jones (Abington Heights, 2-4, 18-12),

BYE
2-Josh Anspach (Milton, 4-1, jr., 26-10).

145 pounds:

1-Keith Kleckner (Pottsville, 11-1, sr., 26-3);
BYE

9-Colin Benson (Abington Heights, 2-3, 14-12) vs.
8-Aaron Raupers (Athens, 4-3, 15-12),

5-Lou MacMillan (Tunkhannock, 2-2, so., 22-8) vs.
12-Mike Liberto (Beth. Catholic, 11-4, so., 23-8);

13-Craig Kunsman (Freedom, 11-5, jr., 28-5) vs.
4-Bryan Walter (Milton, 4-2, 21-11);

3-Brad Rogers (West Scranton, 2-1, so., 28-4);
BYE

11-Bobby Zuber (Northampton, 11-6, so., 15-15) vs.
6-Adam Kulak (Bangor, 11-2, jr., 27-4),

7-Tom Dredge (Liberty, 11-3, sr., 21-8) vs.
10-Matt Adamczyk (Crestwood, 2-4, sr., 16-12),

BYE
2-Andy Hoffman (Shikelammy, 4-1, so., 24-6).

152 pounds:

1-Jason Woodall (Pittston Area, 2-1, sr, 34-1);
BYE

9-Tony Gibbons (Milton, 4-3, 24-9) vs.
8-Blaise Derrico (Liberty, 11-3, jr., 25-6),

5-Craig Smeltz (Shikelammy, 4-2, 5-15) vs.
12-Matt Turner (Valley West, 2-4, sr., 13-14);

13-Dave Beveridge (Pottsville, 11-6, sr., 29-8) vs.
4-John Carr (Blue Mountain, 11-2, jr., 23-6);

3-Mike Rauch (Jersey Shore, 4-1, sr., 17-10);
BYE

11-Ryan Wasser (Northampton, 11-4, 25-14) vs.
6-Joe Kavitski (Hazleton Area, 2-2, so., 13-9)

7-Adam Quinnan (West Scranton, 2-3, 22-7) vs.
10-Matt Lear (Easton, 11-5, fr., 13-10),

BYE
2-Travis Frick (Nazareth, 11-1, jr., 30-4).

160 pounds:

1-James Woodall (Pitston Area, 2-1, sr., 33-0);
BYE

9-Marc Chiboraski (Shikelammy, 4-3, 3-9) vs.
8-Brad Youwakim (Northampton, 11-3, jr., 30-12),

5-Jered Moyer (Selinsgrove, 4-2, 16-12) vs.
12-Jeremiah Mensinger (Berwick, 2-4, so., 19-8);

13-Teddy Traud (Allen, 11-6, sr., 25-7) vs.
4-John Steiner (Freedom, 11-2, so., 24-6);

3-Brady Snyder (Milton, 4-1, jr., 25-8);
BYE

11-Nick Silva (Liberty, 11-4, so., 23-12) vs.
6-Joe Arnone (Honesdale, 2-2, 26-2),

7-Mike Rosentel (Tunkannock, 2-3, sr., 15-11) vs.
10-Luke Morris (Nazareth, 11-5, jr., 24-11)

BYE
2-Ryan Kilpatrick (Easton, 11-1, jr., 19-2).

171 pounds:

1-Brandon Mihalko (Liberty, 11-1, sr., 29-2);
BYE

9-Brandon Wither (Selinsgrove, 4-3, 9-16) vs.
8-Neil Lane (Tunkhannock, 2-3, sr., 25-8)

5-Gig Thomas (Shamokin, 4-2, 16-12) vs.
12-Tim Kress (Bethlehem Catholic, 11-4, sr., 17-3);

13-Brent Sergent (Nazareth, 11-6, sr., 3-3) vs.
4-Jon Lechleitner (Berwick, 2-2, jr., 16-12);

3-Justin Yost (Jersey Shore, 4-1, 9-8);
BYE

11-Mike Curmaci (West Scranton, 2-4, 9-9) vs.
6-Marty Limpar (Northampton, 11-2, sr., 30-6),

7-Kyle Sheetz (Blue Mountain, 11-3, jr., 27-4) vs.
10-John Pinto (Easton, 11-5, sr., 16-19),

BYE
2-Chris Kelly (Abington Heights, 2-1, sr., 29-2).

189 pounds:

1-Tom Snyder (Milton, 4-1, jr., 32-4);
BYE

9-Andy Ludlow (Stroudsburg, 11-3, jr., 29-4) vs.
8-William Keyes (Honesdale, 2-3, 17-14),

5-Matt Feast (Blue Mountain, 11-2, jr., 28-1) vs.
12-Dan Miller (Nazareth, 11-5, sr., 28-8);

13-Brent Fanelli (Pottsville, 11-6, sr., 23-10) vs.
4-Dennis Hricenak (West Scranton, 2-2, 26-9);

3- Paul Velekei (Parkland, 11-1, sr., 30-3);
BYE

11-Steve Sedon (Coughlin, 2-4, so., 12-11) vs.
6-Wes Keen (Jersey Shore, 4-2, 22-4),

7-Mike Reicherter (Selinsgrove, 4-3, 4-5) vs.
10-Justin McLennan (Easton, 11-4, jr., 22-12),

BYE
2-Marc Johnson (Tunkhannock, 2-1, sr., 27-2).

275 pounds:

1-Phil Hard (Northampton, sr., 11-1, 32-2);
BYE

9-Jason Gee (Athens, 4-3, 12-12) vs.
8-Matt Butler (West Scranton, 2-3, 21-10),

5-Josh Phillips (Shikelammy, 4-2, sr., 23-6) vs.
12-John Truby (Freedom, 11-4, jr., 25-9);

4-Bill Hopkins (Pittston Area, 2-2, jr., 15-7) vs.
13-Josh Evans (Pottsville, 11-6, fr., 21-14);
BYE

3-Lance Antolick (Jersey Shore, 4-1, 25-3);
BYE

11-Kevin Avery (Tunkhannock, 2-4, sr., 16-13) vs.
6-Adam Jordan (Liberty, 11-2, sr., 18-11),

7-Mike Yetter (Stroudsburg, 11-3, jr., 27-3) vs.
10-Jamie Kleinle (Nazareth, 11-5, jr., 31-9),

BYE
2-Drew Feldman (Valley West, 2-1, so., 30-2).

home