Make your own free website on Tripod.com

 

back

Counter

 

District 2 Class AAA

Tournament Seeds

KEY: Abington Heights (AH), Berwick (BER), Coughlin (COU), Crestwood (CRE), Dallas (DAL) Delaware Valley (DV), Hazleton Area (HAZ), Honesdale (HON), Pittston Area (PA), Scranton (SCR), Tunkhannock (T), West Scranton (WS), Wyoming Area (WA) Wyoming Valley West (WVW). 

Here are the seeds for the District 2 Class AAA wrestling tournament to be held Friday and Saturday at Hazleton Area. If a wrestler is scratched before the tournament begins, randoms byes will be redrawn for the weight, changing the pairings entirely.

103 pounds
1-Jeremy Griffith (BER, 22-1) bye;
8-Anthony Martinelli (WS, 14-12); vs. 9-Billy Kane (COU, 11-11)
5-Leo White (SCR, 17-4) bye;
4-Don Swainbank (WVW, 12-10) bye.
3-Phil Dunn (PA, 19-5) vs. 11-Luke Nolan (HON, 5-9);
6-Bo Beeman (T, 13-7) bye;
7-Jeff Racho (HAZ, 13-8) vs. 10-Anthony Musto (DAL, 8-10);
2-Adam Penberthy (DV, 22-1) bye.
 

112 pounds

1-Brandon Romanoksi (WVW, 23-5) bye;
8-Ryan Eckhardt (HAZ, 9-12); vs. 9-Mike Snyder (HON, 8-14)
5-Greg Rose (CRE, 14-6) vs. 12-Terry Ruger (DAL, 1-1);
4-Sam Vitris (WS, 15-7) bye.
3-Ed Suarez (SCR, 18-5) bye;
6-Nick Vakay (AH, 16-10); vs. 11-Rich Clarke (DV, 2-19)
7-Billy Cressman (BER, 18-8) vs. 10-Brian Melvin (PA, 6-13);
2-Steve Franko (T, 23-3) bye.
 

119 pounds

1-Dave Morgan (WS, 27-3) bye;
8-Kyle Kimble (DV, 7-12); vs. 9-Joe Klepacz (CRE, 6-15)
5-Jim Fresco (AH, 10-14) vs. 11-Ryan Dimmick (DAL, 4-11);
4-Kyle Oliver (HON, 14-9) bye.
3-Jake Mattioli (T, 16-12) bye;
6-Mick Bodosky (WVW, 11-10); vs. 10-Adam Kosick (WA, 4-13)
7-Eugene LaBuz (HAZ, 10-11) bye;
2-John Healey (PA, 9-9) vs. 12-Peetie Jefferson (SCR, 2-3)
 

125 pounds

1-Nick Yalch (BER, 22-2) vs. 13-Steve Humansky (WA, 0-7);
8-Lionel Cochran (SCR, 17-5) bye;
5-Josh Ruddy (AH, 20-8) vs. 10-Chris Sullivan (DV, 10-15);
4-Andy Franko (T, 17-6) bye.
3-Nelson Villafane (WS, 28-5) vs. 11-Steve Barber (PA, 10-11);
6-Dave Parkinson (WVW, 12-4); vs. 9-Mark Lukachinsky (CRE, 12-10)
7-Elijah Sluck (HAZ, 13-11) bye;
2-Chad Schuman (HON, 19-9). vs. 12-Brian Parrish (DAL, 5-15)
 

130 pounds

1-Tony Russomano (SCR, 24-0) vs. 13-Floyd Mattie (DAL, 2-10);
8-Chris Quadrini (WVW, 12-10) bye;
5-Ryan Mardon (BER, 21-6) vs. 9-Charlie Karcutskie (WA, 13-12);
4-Joe Mattioli (T, 20-8). vs. 10-Aaron Brown (HAZ, 10-10)
3-Warren Jacoby (AH, 19-8) vs. 11-Jake Watson (HON, 8-16);
6-Tom Hirschler (WS, 13-14) bye;
7-Matt Morreale (PA, 12-5) bye;
2-Mike Bannon (DV, 18-4). vs. 12-Frank Calabresse (CRE, 4-17)
 

135 pounds

1-Pat O'Hara (PA, 20-2) bye;
8-Nick Kramarev (DV, 8-16); vs. 9-Ryan Janov (COU, 11-15)
5-Bob Baresse (WS, 15-11) vs. 12-Mike Yenason (DAL, 2-12);
4-Robert Wilson (T, 15-10) bye.
3-Mike Williams (AH, 8-16) bye;
6-Greg Tornambe (SCR, 9-12); vs. 11-Jim Jordan (WVW, 4-6)
7-Don Wenner (HAZ, 9-13) vs. 10-Joe Brussell (HON, 3-17);
2-Chris Cressman (BER, 16-8). vs. 13-Tim Lyons (CRE, 1-7)
 

140 pounds

1-Shawn Matello (WVW, 23-4) bye;
8-Ben Jensen (DV, 12-7); vs. 9-Ryan Brislin (COU, 18-10)
5-Brandon Slavinski (WA, 14-8) vs. 11-Sean Killoran (BER, 7-2);
4-Brian Harrison (WS, 17-13). vs. 12-Sean Wetzel (SCR, 6-12)
3-Kyle Shanley (CRE, 15-11) vs. 13-William Wilson (T, 5-7);
6-Andrew Depew (PA, 9-4); vs. 10-Josh Robbins (HON, 11-13)
7-Matt Wince (AH, 11-14) bye;
2-Perry Coolbaugh (DAL, 17-5). vs. 14-Chris Haas (HAZ, 0-13)
 

145 pounds

1-Jason Reilly (CRE, 17-11) bye;
8-Eugene Krivenko (HAZ, 6-9); vs. 9-J.R. Wahlers (SCR, 8-10)
5-Ed Kenzakowski (COU, 15-10) vs. 10-Corry Wiltse (DV, 9-13);
4-Al Orlando (PA, 13-13) bye.
3-Jason Barnes (HON, 18-7) vs. 11-Andy Chomko (WS, 9-17);
6-Travis Bloom (BER, 14-9) bye;
7-Lou Spurlin (DAL, 8-7) bye;
2-Joe Danowski (WVW, 18-4). vs. 12-Brian Ross (AH, 3-13)
 

152 pounds

1-Joe Arnone (HON, 26-1) vs. 11-Lee Griffin (DAL, 2-13);
8-Brad Ford (WS, 7-12) bye;
5-Matt Boczar (AH, 11-11) bye;
4- Mike Viti (BER, 16-8) bye.
3-Pat Bellas (WVW, 15-9) bye;
6-Mike Catalano (SCR, 5-7); vs. 10-Russ Kaufman (CRE, 4-12)
7-Rob Joffee (COU, 4-10) vs. 9-John Gregorio (WA, 4-9);
2-Lou MacMillan (T, 21-5) bye.
 

160 pounds

1-Jeremiah Mensinger (BER, 22-3) bye;
8-Terry Rought (T, 2-9); vs. 9-Bill Vassell (PA, 1-18)
5-Mike Baresse (WS, 14-10) bye;
4-Jeremy Ziller (HAZ, 12-11) bye.
3-Ed Seber (HON, 18-7) vs. 11-Chuck Yurkon (DAL, 2-5);
6-John Ricci (WVW, 11-12) bye;
7-Jason Laureano (SCR, 12-11) vs. 10-Sean Cannizzo (AH, 0-8);
2-Mike O'Hara (CRE, 21-8) bye.
 

171 pounds

1-Jon Lechleitner (BER, 16-3) bye;
8-Matt Makuta (HAZ, 3-16); vs. 9-Howard Wang (SCR, 2-8)
5-Steve Koval (COU, 16-7) vs. 10-C.J. Jobst (CRE, 3-7);
4-John Laboranti (PA, 13-7) bye.
3-Sean Hair (AH, 11-3) vs. 11-Mike Berish (WVW, 0-8);
6-Darrell Evans (DAL, 14-9) bye;
7-Brad Reid (T, 9-15) bye; 12-Brad Rogers (WS, 0-0) vs.
2-Jayson Zimmerman (DV, 17-5). bye
 

189 pounds

1-Adam Quinnan (WS, 26-4) bye;
8-Josh Davis (BER, 3-2) bye;
5-Tony Mathers (WA, 18-5) bye;
4-Steve Sedon (COU, 17-11). vs. 10-Jon Griffiths (CRE, 0-2)
3-Jim Martin (WVW, 14-5) bye;
6-Nathan Klimek (PA, 10-9) bye;
7-Mike Laity (DAL, 2-3) vs. 9-Eric Davis (AH, 3-7);
2-Charles Deighton (HON, 22-3) bye.
 

275 pounds

1-Drew Feldman (WVW, 15-1) vs. 11-Matt Josuweit (DAL, 1-7);
8-Brian Beach (HON, 11-12) bye;
5-Matt Smith (SCR, 19-5) vs. 10-Dan Furedi (CRE, 3-18);
4-Ryan Kittrick (COU, 18-8) bye.
3-Bill Hopkins (PA, 13-5) bye;
6-John Tigue (WA, 13-10) bye;
7-Morris Clark (BER, 9-9) vs. 9-Ron Burd (DV, 11-15);
2-Dennis Hricenak (WS, 20-8) bye.