Make your own free website on Tripod.com

  home

 

Tom Ellings PA State Page

For top records of wrestlers in PA

Please report Wrestlers with 18 wins and 10 or fewer losses as of 2/10/02 

anyone with 20 wins or more... regardless of losses

or anyone who is unbeaten with 11 or more matches

or anyone who has 2 or fewer losses with 10 or more wins

Email tom@pawrsl.com to get him included!

Okay.. now .. just some information to clarify a few things...

#1 I don't go searching for the records.. there are over 500 wrestling schools..multiply that by 13-20 wrestlers.. and you see the futility? 
Most of the records are sent to me by coaches or fans..  Some coaches seem to find the time... others don't..
#2. I request ALL of the information listed.. please note the highlighted, underlined large print below.. Believe it or not.. I'm still getting partial information..  I know some people are in a rush to get me updated.. but PLEASE take time to send the complete information.
#3. Don't assume someone else will send it..
#4, Please understand that I'm getting many, many emails all throughout the day and night.. and I will update and post often.. but I simply cannot do it every hour .. I'll do my very best.. that is a promise... 

Make sure to include ALL information (including grade, record, and weight class)


District 2 Rankings based on information sent to Tom Elling or me @ harris1048@aol.com

UPDATED 2/19/02

District 2 Wrestling Rankings

Yes, I know there are wrestlers missing, it's because no one has taken the time to send me the information.

All district 2 wrestlers with winning records will be ranked here

There are now 96 d-2 wrestlers ranked

103 pounds

1. So. Joe Kemmerer (22-3) Crestwood (AAA)

2. Fr. Steven Mytyich (29-2) Wyoming Valley West (AAA)

3. Jr. Kelby Morgan (25-6) Lake-Lehman (AA)

4. Fr. Scott Gaetano (22-3) Crestwood (AAA)

5. Fr. Anthony Bujno (18-7) Berwick (AAA)

6 Fr. Tom Morris (11-6) Hanover Area (AA)

7. Fr. Brett Kittrick (19-7) Coughlin (AAA)

8. Fr. Kyle Emerick (16-11) Pittston Area (AAA)

9. Fr. Pat Burd (24-6) Delaware Valley (AAA)

10. Fr. Jeff Snyder (21-8) Montrose (AA)

 

112 pounds

1. Jr. Jeremy Griffith * (26-2) Berwick (AAA)

2. So. Adam Penberthy (25-1) Delaware Valley (AAA)

3. Sr. Nelson Villafane (21-6) West Scranton (AAA)

4. So. Phil Dunn (22-7) Pittston Area (AAA)

5. Jr. John Houssock * (23-7) Lake-Lehman (AA)

6. Sr. Sam Vitris (15-7) West Scranton (AAA)

7. Fr. Tim Shelton (21-9) Honesdale (AAA)

119 pounds

1. So. Dave Morgan * (25-2) West Scranton (AAA)

2. Sr. Scott Emerick (23-3) Pittston Area (AAA)

3. Sr. Justin Teixiera (24-5) G.A.R. (AA)

4. Sr. Aaron Kubasik (17-7) Lake-Lehman (AA)

5. Jr. Jon Schutz (17-10) Lake-Lehman (AA)

6. Jr. Steve Misevicz (20-6) Valley View (AA)

7. Fr. John Hettes (20-7) Dallas (AAA)

8. Fr. Chris Mazzatta (19-8) Scranton (AAA)

9. Fr. Jesse Day (24-7) Delaware Valley (AAA)

10. Sr. Jordon Abbott (13-10) Valley View (AA)

125 pounds

1. Fr. Matt Dragon (29-5) Lake-Lehman (AA)

2. Jr. Adam Johnson * (29-4) Lackawanna Trail (AA)

3. Jr. Nick Yalch * (21-4) Berwick Area (AAA)

4. Jr. Christopher Lewis (24-2) Blue Ridge (AA)

5. Jr. Donell Young (21-8) West Scranton (AAA)

6. So. Steve Barber (25-6) Pittston Area (AAA)

7. Jr. Jake Watson (19-9) Honesdale (AAA)

130 pounds

1. Sr. Mike Shupp * (31-1) Lackawanna Trail (AA)

2. Sr. Chad Shuman (23-3) Honesdale (AAA)

3. Jr. Kyle Kimble (19-11) Delaware Valley (AAA)

4. Sr. Joe Gentile (19-11) Pittston Area (AAA)

5. Sr. Josh Ruddy (20-6) Abington Heights (AAA)

6. Jr. Ryan Post (12-12) Lake-Lehman (AA)

7. Sr. Curt Merring (14-12) Valley View (AA)

135 pounds

1. Sr. Tony Russamano * (23-3) Scranton (AAA)

2. Sr. Adam Histed (22-4) Western Wayne (AA)

3. Fr. Jeremy Schutz (31-4) Lake-Lehman (AA)

4. Jr. Tim Newhart (27-6) Elk Lake (AA)

5. Jr. Ryan Konetski (25-5) Hanover Area (AA)

6. So. Chris Sullivan (20-7) Delaware Valley (AAA)

7. Jr. Chris Quadrini (15-10) Wyoming Valley West (AAA)

8. Jr. Jake Wren (20-9) G.A.R. (AA)

140 pounds

1. So. Joe Rovelli (28-2) Meyers (AA)

2. Sr. Shawn Matello * (20-4) Wyoming Valley West (AAA)

3. Sr. Pat O'Hara (25-4) Pittston Area (AAA)

4. So. Ryan Mardon (17-8) Berwick (AAA)

5. Sr. Todd Jones (24-5) Dallas (AAA)

6. So. Nick Pease (17-4) Blue Ridge (AA)

7. Jr. Ben Jensen (19-9) Delaware Valley (AAA)

8. So. Bob Baresse (17-13) West Scranton (AAA)

145 pounds

1. Jr. Carlo Mercadante * (28-2) Meyers (AA)

2. Jr. Keith Gavin (27-0) Lackawanna Trail (AA)

3. Sr. Warren Montagna (24-7) Elk Lake (AA)

4. So Dante Terenzio (14-7) Western Wayne (AA)

5. Fr. Mike Noldy (20-8) Elk Lake (AA)

152 pounds

1. Jr. Perry Coolbaugh (28-2) Dallas (AAA)

2. Jr. Jeremiah Mensinger * (24-2) Berwick (AAA)

3. Jr. Jason Reilly (25-2) Crestwood (AAA)

4. Jr. Willie Weber (23-7) Lake-Lehman (AA)

5. Sr. Joe Williams (16-3) Scranton Prep (AA)

6. So. Dave Arnold (18-6) Western Wayne (AA)

7. Sr. Al Orlando (18-12) Pittston Area (AAA)

160 pounds

1. Fr. Josh Arnone (27-0) Honesdale (AAA)

2. Sr. Sean Davies (26-6) G.A.R. (AA)

3. Sr. Greg Stalfa (19-6) Crestwood (AAA)

4. So. Ed Kenzakowski (19-7) Coughlin (AAA)

5. So. Matt Stuart (17-9) Lake-Lehman (AA)

171 pounds

1. So. John Laboranti (24-5) Pittston Area (AAA)

2. Sr. Eric Bleich * (23-2) Hanover Area (AA)

3. Jr. Mike O'Hara (20-5) Crestwood (AAA)

4. So. Mike Viti (22-4) Berwick (AAA)

5. Jr. Jake Panasevich (24-3) Mountain View (AA)

6. Jr. Sal Coletta (23-8) Delaware Valley (AAA)

7. Sr. Bob Morris (26-8) Lake-Lehman (AA)

8. Sr. Brad Ford (17-13) Scranton (AAA)

189 pounds

1. Jr. Jim Martin (27-4) Wyoming Valley West (AAA)

2. Sr. Adam Quinnan * (20-4) Scranton (AAA)

3. Sr. Mike Meloro (19-10) G.A.R. (AA)

4. Sr. Ed Becker (26-8) Lake-Lehman (AA)

5. Sr. Steven Shelp * (19-5) Western Wayne (AA)

6. Sr. Steve Sedon (18-5) Coughlin (AAA)

275 pounds

1. Sr. Drew Feldman * (25-0) Wyoming Valley West (AAA)

2. Sr. Matt Carey * (29-3) Lake-Lehman (AA)

3. Sr. Joe Ostrowski ** (24-4) Meyers (AA)

4. Fr. Kyle Davis (28-0) Valley View (AA)

5. Jr. Ryan Kittrick (23-5) Coughlin (AAA)

6. So. Allen Batzel (21-4) Western Wayne (AA)

7. Sr. Ron Burd (18-8) Delaware Valley (AAA)

8. Sr. John Jaskulski (11-3) Hanover Area (AA)

* Returning District Champ..........** Returning Regional Champ