CHAMPIONSHIPS
Consolations for 3rd place
PRELIMINARY ROUND
103 - Adam Penberthy (DV) dec. Sean Carr (Wh), 7-4;
Steve Mytych (WVW) by forfeit;
Billy Stenack (Nor) major dec. Matt Swallow (Mil), 9-0;
Jeremy Cresswell (BM) tech. fall James Anderson (Wal), 19-3, 5:29.
112 - Chad Sportellli (Ea) major dec. Matt Scherberg
(SL), 9-0;
Tim McGoldrick (PV) tech. fall Brett Kittrick (Cou), 15-0,
2:33;
Nelson Villafane (WS) major dec. Ryan Richard (AD), 13-4;
Chris Paulo (Pot) major dec. Tim Shelton (Hon), 13-5.
119 - Dave Gilio (Nor) major dec. Jesse Day (DV),
15-5;
Jesus Pena (BL) dec. ach Serene (AH), 6-3;
Bryan Rio (Ea) major dec. Dave Heckman (Ban), 11-3;
Kevin Handelong (Str) pinned John Hettes (Dal), 1:40.
125 - Joe Provini (Na) dec. Don Swainbank (WVW),
7-0;
Scott Rokosky (Pot) dec. Tony Monroig (Shik), 7-5 OT;
Joey Ecklof (Nor) major dec. Donell Young (WS), 8-0;
Jay Morrison (Wh) dec. Jared Ackerman (BF), 7-1.
130 - Tom Hirschler (WS) dec. Justin Wagner (Ban),
8-5;
Josh Ruddy (AH) dec. Justin Micklos (PV), 14-8;
Mike Perinotti (Wh) major dec. Colin Ackerman (BF), 10-1;
Joe Creao (Ea) pinned Eugen LaBuz (HA), 5:43.
135 - Chris Renninger (BM) pinned Ryan Eckardt (HA),
1:41;
Blake Bingler (ES) major dec. Dave Sullivan (DV), 15-5;
Mike Rogers (Ea) dec. Dave Gentile (Na), 9-4;
Ian McGoldrick (PLV) major dec. Joe Mattioli (T), 14-2.
140 - Savas Logothetides (Pot) pinned Ryan Janov (Cou),
2:51;
John Dugey (Na) pinned Zach Gill (Sel), 1:43;
Dan Brown (Ea) pinned Elijah Sluck (HA), 3:02;
Brad Herman (Park) dec. Rich Scherberg (SL), 5-3 OT.
145 - Sean Richmond (Ea) major dec. Matt Wince (AH),
16-2;
Ryan Hughes (Str) pinned Brandon Slavinski (WA), 5:10;
Gary Hoosier (Em) tech. fall Phil Ingerick (Mil), 19-4, 4:16;
Brad Giandomenico (AD) pinned Brad Reid (T), 4:35.
152 - Joe Spiegel (Str) major dec. Lou MacMillan (T),
18-10;
Jason Reilly (Cr) pinned Andrew Sallit (AD), 3:16;
Dave Koehler (BF) dec. Ed Williams (SL), 6-5;
Kyle Huddle (Park) major dec. Al Orlando (PA), 11-1.
160 - Fahed Sallit (AD) dec. Brandon Horlick (BF),
5-4;
Pat Bellas (WVW) dec. Tony Gibbons (Mil), 5-2;
Jeremiah Mensinger (Ber) pinned Isaac Csemadia (Ea), 3:08;
Ed Kenakoski (Cou) dec. Danny George (Nor), 8-4.
171 - Mike Heist (Park) major dec. Mark Cruttenden (Wh),
15-3;
Josh Scholl (Shik) major dec. Sal Colletta (DV), 14-5;
John Laboranti (PA) dec. Kyle Sergent (Na), 9-7 OT;
Matt Piaro (EaL) dec. Mike Viti (Ber), 4-1.
189 - Mike Liberto (BL) dec. Sean McCracken (ES),
6-3;
Zach Teisher (Shik) dec. C.J. Jobst (Cr), 12-5;
Charles Deighton (Hon) dec. Adam Atiyeh (Park), 4-1;
Bryan Reiss (Em) dec. Steve Sedon (Cou), 6-5.
275 - Jason Groller (Ea) dec. Mike Wilson (Str), 4-3;
Joey Attieh (Wh) pinned Ron Burd (DV), 2:39;
Rocky Schoenberger (Na) pinned Ryan Kittrick (Cou), 3:17;
Andrew Freas (Em) pinned Jeff Roosa (T), 1:59.
QUARTERFINALS
103 - Adam Penberthy (DV)
dec. Jeremy Wenrich (Sel), 15-12;
Steve Mytych (WVW) dec. Matt Spengler
(Park), 3-2;
Joe Kemmerer (Cr) dec. Stenack (Nor),
1-0;
Alex Krom (Ea) dec. Cresswell (BM), 7-5.
112 - Sportelli (Ea) dec. Jeremy Griffith (Ber),
3-1;
Alex Renn (Shik) dec. McGoldrick (PV), 4-2;
John Paukovits (Nor) dec. Villafane (WS), 6-2;
Mike Malaney (Mil) dec. Paulo (Pot), 3-1.
119 - Eric Frick (Na) dec. Gilio (Nor), 6-2;
Pena (BL) major dec. Robert Cross (Mil), 14-2;
Rio (Ea) dec. Dave Morgan (WS), 2-1, :19 into rideout;
Mike Sees (Shik) tech. fall Handelong (Str), 19-2, 6:00.
125 - Matt Ciasulli (Ea) pinned Provini (Na), 2:50;
Rokosky (Pot) dec. Steve Barber (PA), 9-3;
Ecklof (Nor) pinned Cory Balliet (Mil), 3:48;
Morrison (Wh) dec. Nick Yalch (Ber), 3-1.
130 - Jeff Ecklof (Nor) tech. fall Hirschler (WS), 20-4,
4:32;
Josh Ruddy (AH) pinned Tyler Perrin
(Mil), 2:44;
Perinotti (Wh) major dec. Chad Schuman (H), 14-2;
Brandon Murray (Shik) dec. Creao (Ea), 7-4.
135 - Scott Heckman (Ban) dec. Renninger (BM), 15-7;
Bingler (ES) dec. Judd Lorson (Will), 9-7 OT;
Rogers (Ea) dec. Tony Russomano (Scr), 7-3;
McGoldrick (PV) major dec. ach Anspach (Mil), 14-4.
140 - Christian Franco (Wh) pinned Logothetides (Pot),
3:27;
Dugey (Na) pinned Bob Baresse (WS), 3:30;
Brown (Ea) dec. Eric Warburten (Mil), 10-4;
Herman (Park) dec. Pat O'Hara (PA), 12-5.
145 - Andy Hoffman (Shik) major dec. Sean Richmond (Ea),
10-2;
John Zarycki (PV) dec. Hughes (Str), 4-0;
Hoosier (Em) pinned Todd Jones (Dal), 4:30;
Bobby Zuber (Nor) major dec. Giandomenico (AD), 19-7.
152 - Matt Lear (Ea) pinned Spiegel (Str), :27;
Kyle Rauch (JS) dec. Reilly (Cr), 14-11;
Koehler (BF) dec. Perry Coolbaugh (Dal), 7-6;
Seth Martin (Sel) dec. Huddle (Park), 5-0.
160 - Josh Arnone (Hon)
dec. Sallit (AD), 9-4;
Jess Kulp (SL) dec. Bellas (WVW), 5-3;
Jeremy Mensinger (Ber) major dec.
Cosie Spigelmeyer (Shik), 10-0;
Ed Kenzakowski (Cou) dec. Nick Guida
(Park), 4-2 OT.
171 - Heist (Park) dec. Mike O'Hara (Cr), 7-1;
John Steiner (BF) pinned Scholl (Shik), 5:21;
John Laboranti (PA) pinned Jered
Moyer (Sel), 5:01;
Josh Haines (Nor) dec. Piaro (Ea), 7-1.
189 - Liberto (BL) dec. Jim Martin (WVW), 4-3;
Brandon Kelly (SL) pinned Teisher (Shik), 1:06;
Charles Deighton (Hon) dec. Ben Eck
(JS), 9-2;
Jon Oplinger (Nor) pinned Reiss (Em), 1:08.
275 - Drew Feldman (WVW)
pinned Groller (Ea), 5:24;
Attieh (Wh) dec. Jay O'Hora (Sel), 7-4;
Josh Evans (Pot) dec. Schoenberger (Na), 4-3;
Brian Frame (Will) dec. Freas (Em), 9-3.
©The Citizens Voice 2002
103 - Steve Mytych (WVW) dec Adam Penberthy (DV), 5-0
Joe Kemmerer (Cr) dec Alex Krom (Ea),
4-3
112 - Chad Sportelli (Ea) dec Alex Renn
(Shik), 6-0
Mike Acedo-Malaney, (Mil) dec
Tom Paukovits (North), 13-7
119 - Eric Frick (Naz) dec Jesus Pena (Lib), 4-2
Mike Sees (Shik) dec Bryan Rizzo
(Ea), 3-2
125 - Matt Ciasulli (Ea) pinned Scott Rokosky (Potts), 3:10
Jay Harrison dec Joey Ecklof, (North), 3-2
130 - Jeff Ecklof, (North) maj-dec Josh Ruddy, (Ab Hts),
13-8
Michael Perinotti, Whitehall, dec Brandon Murray, Shikellamy,
8-6