teven Troup,MIFFLINBURG

 292 Matt Schiff,FORT CHERRY VS Nick Krecker,WILSON AREA

 

152 Pounds-

Keith Smith, Pius X, SE-1, Sr., 30-3 vs. Willie Weber, Lake Lehman, NE-4, Jr., 29-8;

Jason Paronish, Cambria Heights, SW-3, Sr., 32-11 vs. Heath Oberlin, Mifflinburg, NE-2, Sr., 32-6;

Eli Garshnick, United, SW-2, Sr., 34-3 vs. Stephen Laudermilch, Northeast Bradford, NE 3, Soph., 33-10;

Jack Gill, Northern Lehigh, SE-4, Soph., 21-13 vs. x-Francis Iorfido, Johnsonburg, NW-1, Sr., 31-1.

Derrick Morgan, Athens, NE-1, Sr., 36-0 vs. Brandon Weyandt, Bedford, SW-4, Jr., 33-3;

Travis Sweigard, Halifax, SE-2, Sr., 29-3 vs. Bo Morell, Cochranton, NW-3, Sr., 22-3;

Brandon Kula, Fort LeBoeuf, NW-2, Soph., 32-10 vs. Tom Daub, Susquenita, SE-3, Jr., 19-4;

Cody Miller, Pine Grove, SE-5, Soph., 27-11 vs. Matt Hill, Freedom, SW-1, Sr., 39-1

 

152#

FIRST ROUND

  65 Keith Smith, PIUS X MAJOR Willie Weber, LAKE LEHMAN 10-0

  66 Heath Oberlin, MIFFLINBURG DEC Jason Paronish, PENN CAMBRIA 5-2

  67 Eli Garshnick, UNITED DEC Stephen Laudermilch, NORTHEAST BRADFORD 6-0

  68 x-Francis Iorfido, JOHNSONBURG WBTF Jack Gill, NORTHERN LEHIGH 15-0; 3:55

  69 Derrick Morgan, ATHENS WBF Brandon Weyandt, BEDFORD 2:42

  70 Travis Sweigard, HALIFAX WBF Bo Morell, COCHRANTON 5:59

  71 Tom Daub, SUSQUENITA WBF Brandon Kula, FT. LEBOEUF 1:41

  72 Matt Hill, FREEDOM DEC Cody Miller, PINE GROVE 9-6

ROUND I CONSOLATION

 137 Jason Paronish, PENN CAMBRIA DEC Willie Weber, LAKE LEHMAN 9-4

 138 Stephen Laudermilch, NORTHEAST BRADFORD DEC Jack Gill, NORTHERN LEHIGH 3-2

 139 Brandon Weyandt, BEDFORD DEC Bo Morell, COCHRANTON 7-4

 140 Cody Miller, PINE GROVE DEC Brandon Kula, FT. LEBOEUF 5-4

QUARTERFINALS

 189 Keith Smith, PIUS X WBF Heath Oberlin, MIFFLINBURG 1:24

 190 x-Francis Iorfido, JOHNSONBURG DEC Eli Garshnick, UNITED 4-2

 191 Derrick Morgan, ATHENS WBTF Travis Sweigard, HALIFAX 18-3;5:36

 192 Matt Hill, FREEDOM DEC Tom Daub, SUSQUENITA 9-3

ROUND II CONSOLATION

 241 Jason Paronish, PENN CAMBRIA DEC Tom Daub, SUSQUENITA 6-5

 242 Travis Sweigard, HALIFAX MAJOR Stephen Laudermilch, NORTHEAST BRADFORD 14-5

 243 Eli Garshnick, UNITED WBF Brandon Weyandt, BEDFORD 2:11

 244 Heath Oberlin, MIFFLINBURG MAJOR Cody Miller, PINE GROVE 13-4

ROUND III CONSOLATION

 293 Jason Paronish,PENN CAMBRIA VS Travis Sweigard,HALIFAX

 294 Eli Garshnick,UNITED VS Heath Oberlin,MIFFLINBURG

SEMIFINALS

 295 Keith Smith,PIUS X VS x-Francis Iorfido, JOHNSONBURG

 296 Derrick Morgan,ATHENS VS Matt Hill,FREEDOM

 

160 Pounds-

Jared Ricotta, West Branch, SW-1, Jr., 29-2 vs. Travis Young, Newport, SE-5, Jr., 28-12;

Adam Rohrer, Port Allegany, NW-2, Jr., 28-2 vs. Erick Kresge, Palmerton, SE-3, Sr., 31 4;

David Rivera, Allentown Central Catholic, SE-2, Sr., 30-4 vs. Chas Rush, Avella, SW-4, Jr., 27-7;

Rob Sakmar, Richland, SW-3, Jr., 30-6 vs. Dann Laudermilch, Northeast Bradford, NE-1, Sr., 37-0.

Jimmy Gibson, Kennedy Catholic, NW-1, Sr., 31-1 vs. T.K. Spencer, Towanda, NE-4, Soph., 31-8;

Aaron Raupers, Athens, NE-3, Jr., 30-8, vs. George Childers, Berlin-Brothersvalley, SW 2, Jr., 30-8;

Jeff Strawser, Lehighton, SE-4, Jr., 26-13 vs. Nate Shirk, Middleburg, NE-2, Jr., 29-2;

Jesse Tumpak, Reynolds, NW-3, Sr., 30-15 vs. Ryan Nowicki, Saucon Valley, SE-1, Jr., 29-2.

160#

FIRST ROUND

  73 Jared Ricotta, WEST BRANCH DEC Travis Young, NEWPORT 10-4

  74 Erick Kresge, PALMERTON DEC Adam Rohrer, PORT ALLEGHANY 9-7

  75 David Rivera, ALLENTOWN CENTRAL CA MAJOR Chas Rush, AVELLA 17-6

  76 Dann Laudermilch, NORTHEAST BRADFORD MAJOR Rob Sakmar, RICHLAND 9 1

  77 Jimmy Gibson, KENNEDY CATHOLIC WBF T.K. Spencer, TOWANDA 3:20

  78 George Childers, BERLIN-BROTHERSVALLE DEC Aaron Raupers, ATHENS 7-6

  79 Nate Shirk, MIDDLEBURG DEC Jeff Strawser, LEHIGHTON 8-4

  80 Ryan Nowicki, SAUCON VALLEY DEC Jesse Tumpak, REYNOLDS 11-4

ROUND I CONSOLATION

 141 Travis Young, NEWPORT DEC Adam Rohrer, PORT ALLEGHANY 10-8

 142 Rob Sakmar, RICHLAND DEC Chas Rush, AVELLA 5-3

 143 Aaron Raupers, ATHENS DEC T.K. Spencer, TOWANDA 8-4

 144 Jeff Strawser, LEHIGHTON WBF Jesse Tumpak, REYNOLDS 3:08

QUARTERFINALS

 193 Jared Ricotta, WEST BRANCH WBTF Erick Kresge, PALMERTON 16-0;5:18

 194 David Rivera, ALLENTOWN CENTRAL CA DEC Dann Laudermilch, NORTHEAST BRADFORD 7-3

 195 Jimmy Gibson, KENNEDY CATHOLIC DEC George Childers, BERLIN BROTHERSVALLE 8-4

 196 Nate Shirk, MIDDLEBURG DEC Ryan Nowicki, SAUCON VALLEY 5-4

ROUND II CONSOLATION

 245 Ryan Nowicki, SAUCON VALLEY DEC Travis Young, NEWPORT 10-3

 246 George Childers, BERLIN-BROTHERSVALLE DEC Rob Sakmar, RICHLAND 6-3

 247 Dann Laudermilch, NORTHEAST BRADFORD MAJOR Aaron Raupers, ATHENS 10-1

 248 Erick Kresge, PALMERTON DEC Jeff Strawser, LEHIGHTON 2-1

ROUND III CONSOLATION

 297 Ryan Nowicki,SAUCON VALLEY VS George Childers,BERLIN-BROTHERSVALLE

 298 Dann Laudermilch,NORTHEAST BRADFORD VS Erick Kresge,PALMERTON

SEMIFINALS

 299 Jared Ricotta,WEST BRANCH VS David Rivera,ALLENTOWN CENTRAL CA

 300 Jimmy Gibson,KENNEDY CATHOLIC VS Nate Shirk,MIDDLEBURG

 

171 Pounds-

Tony Hammer, Fort LeBoeuf, NW-1, Sr., 34-3 vs. Philip Bomberger, Juniata, SE-4, Soph., 33-7;

Mike Fowler, Cambria Heights, SW-2, Sr., 33-3 vs. David Lobst, Wilson Area, SE-3, Jr., 38-8;

Eric Rath, Pius X, SE-2, Sr., 24-1 vs. Justin Mattei, Jefferson-Morgan, SW-3, Sr., 29-9;

Corey Jacoby, Delone Catholic, SE-5, Sr., 36-3 vs. Dan Edmonds, Bloomsburg, NE-1, Sr., 37-3.

Kurt Brenner, Freedom, SW-1, Soph., 34-1 vs. Josh Boor, Troy, NE-4, Sr., 29-8;

Matt Leet, Smethport, NW-2, Sr., 28-4 vs. Chris Reefer, Elderton, SW-4, Sr., 32-8;

Josh Fisk, Wyalusing, NE-2, Sr., 39-4 vs. Nick Sommerfeld, Reynolds, NW-3, Soph., 29 11;

Eric Bleich, Hanover Area, NE-3, Sr., 32-4 vs. Mark Knoch, North Schuylkill, SE-1, Sr., 35-3.

171#

FIRST ROUND

  81 Tony Hammer, FT. LEBOEUF MAJOR Philip Bomberger, JUNIATA 12-2

  82 David Iobst, WILSON AREA MAJOR Mike Fowler, CAMBRIA HEIGHTS 13-2

  83 Eric Rath, PIUS X DEC Justin Mattei, JEFFERSON-MORGAN 6-4

  84 Dan Edmonds, BLOOMSBURG DEC Corey Jacoby, DELONE CATHOLIC 7-6

  85 Kurt Brenner, FREEDOM DEC Josh Boor, TROY 11-4

  86 Matt Leet, SMETHPORT WBF Chris Reefer, ELDERTON 5:37

  87 Josh Fisk, WYALUSING DEC Nick Sommerfeld, REYNOLDS 5-2

  88 Mark Knock, NORTH SCHUYLKILL DEC Eric Bleich, HANOVER AREA 5-1

ROUND I CONSOLATION

 145 Mike Fowler, CAMBRIA HEIGHTS DEC Philip Bomberger, JUNIATA 8-2

 146 Corey Jacoby, DELONE CATHOLIC WBF Justin Mattei, JEFFERSON-MORGAN 2:12

 147 Chris Reefer, ELDERTON DEC Josh Boor, TROY 8-3

 148 Nick Sommerfeld, REYNOLDS DEC Eric Bleich, HANOVER AREA 1-0

QUARTERFINALS

 197 Tony Hammer, FT. LEBOEUF DEC David Iobst, WILSON AREA 14-7

 198 Dan Edmonds, BLOOMSBURG DEC Eric Rath, PIUS X 2-1

 199 Kurt Brenner, FREEDOM DEC Matt Leet, SMETHPORT 8-3

 200 Josh Fisk, WYALUSING DEC Mark Knock, NORTH SCHUYLKILL 3-0

ROUND II CONSOLATION

 249 Mike Fowler, CAMBRIA HEIGHTS DEC Mark Knock, NORTH SCHUYLKILL 3-2

 250 Corey Jacoby, DELONE CATHOLIC DEC Matt Leet, SMETHPORT 4-3

 251 Eric Rath, PIUS X WBF Chris Reefer, ELDERTON 4:43

 252 David Iobst, WILSON AREA DEC Nick Sommerfeld, REYNOLDS 8-2

ROUND III CONSOLATION

 301 Mike Fowler,CAMBRIA HEIGHTS VS Corey Jacoby,DELONE CATHOLIC

 302 Eric Rath,PIUS X VS David Iobst,WILSON AREA

SEMIFINALS

 303 Tony Hammer,FT. LEBOEUF VS Dan Edmonds,BLOOMSBURG

 304 Kurt Brenner,FREEDOM VS Josh Fisk,WYALUSING

 

189 Pounds-

x-Kyle Cathcart, Clarion, NW-1, Sr., 34-0 vs. Zach McCann, St. Pius X, SE-5, Soph., 15-2;

Jared Kroh, Tri-Valley, SE-2, Sr., 27-7 vs. Kyle Davis, Valley View, NE-3, Fr., 34-1;

Brian Hall, Yough, SW-2, Sr., 26-7 vs. Jeff Wanner, Conrad Weiser, SE-3, Jr., 37-7;

Josh Kirsch, Mount Union, SW-3, Jr., 28-3 vs. Deken Kline, Mifflinburg, NE-1, Jr., 32-4.

Shane Datz, Southmoreland, SW-1, Soph., 32-0 vs. Jerry Afari, Columbia, SE-4, Jr., 32-3;

Troy Charles, Hughesville, NE-2, Jr., 26-6 vs. Gideon Hornung, Cameron County, NW 3, Sr., 22-4;

Matt Wilcox, Maplewood, NW-2, Jr., 34-2 vs. Jordan Sweany, Beth-Center, SW-4, Soph., 33-6;

Ed Becker, Lake Lehman, NE-4, Sr., 31-11 vs. Bryan Echart, Wilson Area, SE-1, Sr., 37-3.

189#

FIRST ROUND

  89 x-Kyle Cathcart, CLARION WBF Zach McCann, ST. PIUS X 2:58

  90 Kyle Davis, VALLEY VIEW MAJOR Jared Kroh, TRI-VALLEY 12-4

  91 Brian Hall, YOUGH DEC Jeff Wanner, CONRAD WEISER 2-1

  92 Josh Kirsch, MOUNT UNION DEC Deken Kline, MIFFLINBURG 6-1

  93 Shane Datz, SOUTHMORELAND DEC Jerry Afari, COLUMBIA 12-5

  94 Gideon Hornung, CAMERON CO. DEC Troy Charles, HUGHESVILLE 1-0

  95 Matt Wilcox, MAPLEWOOD MAJOR Jordan Sweany, BETH-CENTER 16-3

  96 Bryan Eckhart, WILSON AREA MAJOR Ed Becker, LAKE LEHMAN 10-0

ROUND I CONSOLATION

 149 Jared Kroh, TRI-VALLEY WBF Zach McCann, ST. PIUS X 4:36

 150 Deken Kline, MIFFLINBURG MAJOR Jeff Wanner, CONRAD WEISER 13-1

 151 Jerry Afari, COLUMBIA WBF Troy Charles, HUGHESVILLE 2:10

 152 Jordan Sweany, BETH-CENTER DEC Ed Becker, LAKE LEHMAN 6-2

QUARTERFINALS

 201 x-Kyle Cathcart, CLARION DEC Kyle Davis, VALLEY VIEW 8-4

 202 Josh Kirsch, MOUNT UNION DEC Brian Hall, YOUGH 7-4

 203 Shane Datz, SOUTHMORELAND MAJOR Gideon Hornung, CAMERON CO. 11-1

 204 Matt Wilcox, MAPLEWOOD DEC Bryan Eckhart, WILSON AREA 7-5

ROUND II CONSOLATION

 253 Bryan Eckhart, WILSON AREA DEC Jared Kroh, TRI-VALLEY 3-2

 254 Gideon Hornung, CAMERON CO. MAJOR Deken Kline, MIFFLINBURG 14-6

 255 Brian Hall, YOUGH DEC Jerry Afari, COLUMBIA 5-2

 256 Kyle Davis, VALLEY VIEW DEC Jordan Sweany, BETH-CENTER 8-6

ROUND III CONSOLATION

 305 Bryan Eckhart,WILSON AREA VS Gideon Hornung,CAMERON CO.

 306 Brian Hall,YOUGH VS Kyle Davis,VALLEY VIEW

SEMIFINALS

 307 x-Kyle Cathcart, CLARION VS Josh Kirsch,MOUNT UNION

 308 Shane Datz,SOUTHMORELAND VS Matt Wilcox,MAPLEWOOD

 

275 Pounds-

Matt Holsopple, Sharpsville, NW-1, Sr., 30-5 vs. Dan Cook, Wyalusing, NE-4, Sr., 25-4;

C.J. Wonsettler, Bentworth, SW-2, Sr., 30-3 vs. Ryan DeArment, Hickory, NW-3, Jr., 33 3;

Dave Yoder, Kutztown, SE-2, Sr., 34-3 vs. Vince Yasenchak, Mount Carmel, NE-3, Sr., 30-11;

Jordan Hildebrant, Pius X, SE-4, Sr., 30-4 vs. Matt Carey, Lake Lehman, NE-1, Sr., 39-4.

Shane Mihalko, Freedom, SW-1, Sr., 36-3 vs. Chris Pomraning, Kennard-Dale, SE-5, Sr., 33-4;

Gary Clark, Cameron County, NW-2, Sr., 27-2 vs. Nate Morris, Central Columbia, SW 3, Jr., 33-2;

Joe Ostrowski, Meyers, NE-2, Sr., 31-5 vs. Steve Grida, Saucon Valley, Sr., SE-3, 30-2;

Ryan Bickel, West Branch, SW-4, Sr., 30-7 vs. Aaron Anspach, Columbia, SE-1, Sr., 34-0.

275.

FIRST ROUND

  97 Matt Holsopple, SHARPSVILLE WBF Dan Cook, WYALUSING 3:19

  98 C.J. Wonsettler, BENTWORTH DEC Ryan DeArment, HICKORY 7-5

  99 Dave Yoder, KUTZTOWN DEC Vince Yasenchak, MOUNT CARMEL 5-2

 100 Matt Carey, LAKE LEHMAN DEC Jordon Hildebrant, PIUS X 3-2

 101 Chris Pomraning, KENNARD-DALE DEC Shane Mihalko, FREEDOM 3-1OT

 102 Nate Morris, CENTRAL CAMBRIA DEC Gary Clark, CAMERON CO. 5-2

 103 Steve Grida, SAUCON VALLEY DEC Joe Ostrowski, MEYERS 4-1

 104 Aaron Anspach, COLUMBIA WBF Ryan Bickel, WEST BRANCH 1:05

ROUND I CONSOLATION

 153 Ryan DeArment, HICKORY OT Dan Cook, WYALUSING 3-1;SD

 154 Jordon Hildebrant, PIUS X MAJOR Vince Yasenchak, MOUNT CARMEL 14-6

 155 Shane Mihalko, FREEDOM WBF Gary Clark, CAMERON CO. 3:52

 156 Joe Ostrowski, MEYERS DEC Ryan Bickel, WEST BRANCH 5-4

QUARTERFINALS

 205 C.J. Wonsettler, BENTWORTH MAJOR Matt Holsopple, SHARPSVILLE 12-3

 206 Matt Carey, LAKE LEHMAN DEC Dave Yoder, KUTZTOWN 3-2

 207 Nate Morris, CENTRAL CAMBRIA DEC Chris Pomraning, KENNARD-DALE ( 1.00) 4-3

 208 Aaron Anspach, COLUMBIA DEC Steve Grida, SAUCON VALLEY 8-3

ROUND II CONSOLATION

 257 Steve Grida, SAUCON VALLEY WBF Ryan DeArment, HICKORY 0:55

 258 Chris Pomraning, KENNARD-DALE WBF Jordon Hildebrant, PIUS X 1:17

 259 Shane Mihalko, FREEDOM DEC Dave Yoder, KUTZTOWN 6-2

 260 Joe Ostrowski, MEYERS OT Matt Holsopple, SHARPSVILLE 3-1; SD

ROUND III CONSOLATION

 309 Steve Grida,SAUCON VALLEY VS Chris Pomraning,KENNARD-DALE

 310 Shane Mihalko,FREEDOM VS Joe Ostrowski, MEYERS

SEMIFINALS

 311 C.J. Wonsettler, BENTWORTH VS Matt Carey, LAKE LEHMAN

 312 Nate Morris, CENTRAL CAMBRIA VS Aaron Anspach, COLUMBIA

 

Make your own free website on Tripod.com