Make your own free website on Tripod.com

1999 District II Junior High Eastern Sectional

80 Adam Penberthy (DV)

Mark Behn (MY)

Mark Onuschak (HZ)

Jason Rooney (HO)

 

85 Ryan Eckardt (HZ)

Kyle Olver (HO)

Marlon Bayard (GAR)

Marco Satchell (WW)

 

90 Justin Teixeirs(GAR)

Greg Ross (CR)

Sam Vitris (WS)

Elijah Sluck (HZ)

 

95 Joe Rovelli (MY)

Ed Kenzakoski (CO)

Jake Wren (GAR)

Chad Schuman (HO)

100 Keith Gavin (WS)

Jake Watson (HO)

Chris Harcar (SU)

Bob Gaetano (CR)

 

105 Dave Morgan (WS)

Jason Reilly (CR)

Keith Arnold (WW)

Dave Schmoyer (HO)

 

110 Tony Rodriquez (NA)

Rob Tompkins (WS)

David Arnold (WW)

John McElwee (GAR)

 

115 Jason Garguilo (WW)

Ben Jenson (DV)

Bob Baresse (WS)

Ryan Janov (CO)

122 Carlo Mercandante (MY)

Ryan Konetski (HA)

Jason Barnes (HO)

Ted Yelland (GAR)

 

130 Jason Mitkowski (NA)

Mike Sherlinski (HA)

Ryan Kitrick (CO)

Jim Langan (MY)

 

138 Mike Bernatovich (NA)

Greg Stalfa (CR)

Brendon O'Byrne (DV)

Dave Olver (HO)

 

145 Tony Phan (NA)

Joe Souey (WW)

Eric Mellas (CR)

Sal Colletta (DV)

 

155 Mike Baresse (WS)

Jake Longfoot (GAR)

Ed Jacob (HO)

Joe Carr (HA)

 

165 Steve Shelp (WW)

Angelo DeSarno (WS)

Brian Campfield (HO)

Jason Barker (SU)

 

185 Charles Deighton (HO)

Kevin DuBanowitz (SU)

Steve Furedi (CR)

Chris Collis (GAR)

 

HWT Walter Breits (NA)

Jason Thompson (MY)

Jeff Beyanon (WS)

Mike Meloro (CO)</XMP>

 
Subject: JrHigh Eastern Sectional
Date: Wed, 17 Feb 1999 18:35:50 -0800
From: Ron Krouse <rkrouse@epix.net>
To: Danny Harris <dpharris@ptd.net>
 

1999 Jr. High Eastern Sectional

  1. West Scranton 153.5
  2. Honesdale 133
  3. Western Wayne 115
  4. Nanticoke 103
  5. Crestwood 94
  6. Meyers 94
  7. GAR 87.5
  8. Delaware Valley 67
  9. Plains 66
  10. Hazleton 53
  11. Susquehanna 40
  12. Hanover 35
  13. Scranton 0
 
80 First Round
        Jason Rooney (HO) 7-6 Tom Lepore (Co)
80 Quarter Final Round
        Joe Kemmer (CR)         Lee DePietro (WS)
        Adam Penberthy (DV)     Mark Onuschak (HZ)
        Robert Histed (WW)      Jason Rooney (HO)       
        Mark Behm (M)           Brian Tesar (GAR)
80 Cons Quarter Finals
        Jason Rooney (HO)       Brian Tesar (GAR)
        Mark Onuschak (HZ)      Lee DePietro (WS)
80 Semi Finals
        Adam Penberthy (DV)     Joe Kemmer (CR)
        Mark Behm (M)           Robert Histed (WW)
80 Cons. Semi. Finals
        Jason Rooney (HO)       Joe Kemmer (CR)
        Mark Onuschak (HZ)      Robert Histed (WW)
80 Finals
        Adam Penberthy (DV)     Mark Behm (M)   
80 Cons. Finals
        Mark Onuschak (HZ)      Jason Rooney (HO)
 
 
 
85 Quarter Final Round
        Ryan Eckardt (HZ)       Bye
        Marlon Bayard (GAR)     Marco Satchell (WW)     
        Kevin Rose (CR)         Zack Travis (DV)
        Kyle Olver (HO)         R.J. Mazzatta (WS)
85 Cons. Quarter Finals
        R.J. Mazzatta (WS)      Zack Travis (DV)
        Marco Satchell (WW)     Bye
85 Semi Finals
        Ryan Eckardt (HZ)       Marlon Bayard (GAR)
        Kyle Olver (HO)         Kevin Rose (CR) 
85 Cons. Semi. Finals
        Marlon Bayard (GAR)     R.J. Mazzatta (WS)
        Marco Satchell (WW)     Kevin Rose (CR) 
85 Finals
        Ryan Eckardt (HZ)       Kyle Olver (HO) 
85 Cons. Finals
        Marlon Bayard (GAR)     Marco Satchell (WW)
 
 
 
90 Quarter Final Round
        Greg Rose (CR)          Bye
        Elijah Sluck (HZ)               Mike Snyder (HO)
        Sam Vitris (WS)         Harold McKinney (SU)
        Justin Teixeirs (GAR)   Kevin O'Donnell (M)
90 Cons. Quarter Finals
        Harold McKinney (SU)    Kevin O'Donnell (M)
        Mike Snyder (HO)        Bye
90 Semi Finals
        Greg Rose (CR)          Elijah Sluck (HZ)       
        Justin Teixeirs (GAR)   Sam Vitris (WS) 
90 Cons Semi Finals
        Elijah Sluck (HZ)               Harold McKinney (SU)
        Sam Vitris (WS)         Mike Snyder (HO)
90 Finals
        Justin Teixeirs (GAR)   Greg Rose (CR)
90 Cons. Finals 
        Sam Vitris (WS)         Elijah Sluck (HZ)       
 
 
95 First Round
        Mark Lukachinsky (CR)   Charlie Robinson (SU)
        Ed Kenzakoski (CO)      Ron Pavlick (NA)
95 Quarter Final Round
        Joe Rovelli (M)         Mark Lukachinsky (CR)
        Chad Schuman (HO)       Dante Terenzio (WW)
        Jake Wren (GAR) Gene Labuz (HZ)
        Ed Kenzakoski (CO)      Kyle Kimble (DV)
95 Cons. Quarter Finals
        Gene Labuz (HZ)         Kyle Kimble (DV)
        Dante Terenzio (WW)     Mark Lukachinsky (CR)
95 Semi Finals
        Joe Rovelli (M)         Chad Schuman (HO)
        Ed Kenzakoski (CO)      Jake Wren (GAR)
95 Cons. Semi Finals
        Chad Schuman (HO)       Gene Labuz (HZ)
        Jake Wren (GAR) Dante Terenzio (WW)
95 Finals
        Joe Rovelli (M)         Ed Kenzakoski (CO)
95 Cons. Finals
        Jake Wren (GAR) Chad Schuman (HO)
 
 
 
100 First Round
        Mark Sundy (HZ) Scott Kotula (GAR)
        Chris Harcar (SU)       Brian Carey (M)
100 Quarter Final Round
        Keith Gavin (WS)        Mark Sundy (HZ)
        Steve Baroody (HA)      Adam Hower (NA) 
        Chris Harcar (SU)       Bob Gaetano (CR)
        Jake Watson (HO)        Dan Youngblood (CO)
100 Cons. Quarter Finals
        Bob Gaetano (CR)        Dan Youngblood (CO)
        Adam Hower (NA) Mark Sundy (HZ)
100 Semi Finals
        Keith Gavin (WS)        Steve Baroody (HA)
        Jake Watson (HO)        Chris Harcar (SU)
100 Cons. Semi Finals
        Bob Gaetano (CR)        Steve Baroody (HA)
        Chris Harcar (SU)       Adam Hower (NA)
100 Finals
        Keith Gavin (WS)        Jake Watson (HO)
100 Cons. Finals
        Chris Harcar (SU)       Bob Gaetano (CR)
 
 
 
105 First Round
        Aaron Bolton (HA)       Ryan Newberry (SU)
        Francis Wolff (HZ)      Drew Brislin (GAR)
        Nick Ayer (DV)          Kyle Garbett (NA)
        Chris Zawatski (CO)     Dale Blair (M)
105 Quarter Final Round
        Dave Morgan (WS)        Aaron Bolton (HA)
        Dave Schmoyer (HO)      Francis Wolff (HZ)
        Jason Reilly (CR)               Nick Ayer (DV)  
        Keith Arnold (WW)       Chris Zawatski (CO)
105 Cons. Quarter Finals
        Chris Zawatski (CO)     Nick Ayer (DV)  
        Aaron Bolton (HA)       Francis Wolff (HZ)
105 Semi. Final
        Dave Morgan (WS)        Dave Schmoyer (HO)
        Jason Reilly (CR)               Keith Arnold (WW)
105 Cons. Semi Finals
        Dave Schmoyer (HO)      Chris Zawatski (CO)
        Keith Arnold (WW)       Aaron Bolton (HA)
105 Finals
        Dave Morgan (WS)        Jason Reilly (CR)       
105 Cons. Finals
        Keith Arnold (WW)       Dave Schmoyer (HO)
 
 
 
110 Quarter Final Round
        Rob Tompkins (WS)       Ryan Salsavage (HA)
        Ian Douglass (HO)       Aaron Brown (HZ)
        David Arnold (WW)       Mike Kimberlin (DV)
        Tony Rodriquez (NA)     John McElwee (GAR)
110 Cons. Quarter Finals
        John McElwee (GAR)      Mike Kimberlin (DV)
        Ryan Salsavage (HA)     Aaron Brown (HZ)
110 Semi. Finals
        Rob Tompkins (WS)       Ian Douglass (HO)       
        Tony Rodriquez (NA)     David Arnold (WW)
110 Cons. Semi Finals
        John McElwee (GAR)      Ian Douglass (HO)
        David Arnold (WW)       Ryan Salsavage (HA)
110Finals
        Tony Rodriquez (NA)     Rob Tompkins (WS)
110 Cons Finals
        David Arnold (WW)       John McElwee (GAR)
 
 
 
115 First Round
        Dan Frecher (SU)        Evan Mendofik (HZ)
115 Quarter Final Round
        Ryan Janov (CO)         George Dewey (M)
        Jason Garguilo (WW)     Bob Baresse (WS)
        Kyle Schuman (HO)       Dan Frecher (SU)
        Ben Jenson (DV)         Matt Pekar (HA)
115 Cons. Quarter Finals
        Matt Pekar (HA)         Dan Frecher (SU)
        Bob Baresse (WS)        George Dewey (M)
115 Semi Finals
        Jason Garguilo (WW)     Ryan Janov (CO) 
        Ben Jenson (DV)         Kyle Schuman (HO)
115 Cons. Semi. Finals
        Ryan Janov (CO)         Matt Pekar (HA)
        Bob Baresse (WS)        Kyle Schuman (HO)
115 Finals 
        Jason Garguilo (WW)     Ben Jenson (DV) 
115 Cons Finals
        Bob Baresse (WS)        Ryan Janov (CO) 
 
 
 
122 First Round
        Ted Yelland (GAR)       Dan Armstrong (WW)
        Jason Barnes (HO)       Tom Hirshier (WS)
        Jordan Dale (CO)                Ryan Shanley (CR)
122 Quarter Final Round
        Ryan Konetski (HA)      Ted Ferdinado (HZ)
        Ted Yelland (GAR)       Jesse Walker (SU)       
        Jason Barnes (HO)       Adam Barnasky (DV)
        Carlo Mercandante (M)   Jordan Dale (CO)
122 Cons. Quarter Finals
        Jordan Dale (CO)                Adam Barnasky (DV)
        Jesse Walker (SU)       Ted Ferdinado (HZ)
122 Semi. Finals
        Ryan Konetski (HA)      Ted Yelland (GAR)
        Carlo Mercandante (M)   Jason Barnes (HO)
122 Cons. Semi. Finals
        Ted Yelland (GAR)       Jordan Dale (CO)        
        Jason Barnes (HO)       Jesse Walker (SU)
122 Finals
        Carlo Mercandante (M)   Ryan Konetski (HA)
122 Cons. Finals
        Jason Barnes (HO)       Ted Yelland (GAR)
 
 
 
130 First Round
        Ryan Kitrick (CO)       Ellis Redmond (DV)
130 Quarter Final Round
        Jason Mitkowski (NA)    Steve Johnston (HZ)
        Ryan Kitrick (CO)       Jim Langan (M)          
        Kyle Shanley (CR)       Josh Robbins (HO)
        Mike Sherlinski (HA)    Brandon Short (WW)
130 Cons. Quarter Finals
        Josh Robbins (HO)       Brandon Short (WW)
        Jim Langan (M)          Steve Johnston (HZ)
130 Semi Finals
        Jason Mitkowski (NA)    Ryan Kitrick (CO)
        Mike Sherlinski (HA)    Kyle Shanley (CR)
130 Cons. Semi Finals
        Ryan Kitrick (CO)       Josh Robbins (HO)       
        Jim Langan (M)          Kyle Shanley (CR)
130 Finals
        Jason Mitkowski (NA)    Mike Sherlinski (HA)
130 Cons. Finals
        Ryan Kitrick (CO)       Jim Langan (M)  
 
 
 
138 First Round
        Greg Stalfa (CR)                Jennifer Garguilo (WW)
138 Quarter Final Round
        Mike Bernatovich (NA)   Jeremy Wade (GAR)
        Brendon O'Byrne (DV)    Jeff Shrive (WS)
        Greg Stalfa (CR)                Stephen Shell (SU)
        Dave Olver (HO)         Kevin Spinozza (HA)
138 Cons. Quarter Finals
        Stephen Shell (SU)      Kevin Spinozza (HA)
        Jeff Shrive (WS)                Jeremy Wade (GAR)
138 Semi. Finals
        Mike Bernatovich (NA)   Brendon O'Byrne (DV)
        Greg Stalfa (CR)                Dave Olver (HO) 
138 Cons. Semi finals
        Brendon O'Byrne (DV)    Stephen Shell (SU)
        Dave Olver (HO)         Jeff Shrive (WS)
138 Finals
        Mike Bernatovich (NA)   Greg Stalfa (CR)
138 Cons. Finals
        Brendon O'Byrne (DV)    Dave Olver (HO) 
 
 
 
145 First Round 
        Sal Colletta (DV)               Mike Smith (GAR)
145 Quarter Final Round
        Sal Colletta (DV)               Tony Dietz (WS)
        Joe Souey (WW)          Nick Havard (M)
        Tony Phan (NA)          Reggie Hubbard (HO)
        Eric Mellas (CR)                Dan Zingeretti (CO)
145 Cons. Quarter Finals
        Reggie Hubbard (HO)     Dan Zingeretti (CO)
        Tony Dietz (WS)         Nick Havard (M)
145 Semi Finals
        Joe Souey (WW)          Sal Colletta (DV)       
        Tony Phan (NA)          Eric Mellas (CR)        
 
145 Cons. Semi Finals
        Sal Colletta (DV)               Reggie Hubbard (HO)
        Eric Mellas (CR)                Tony Dietz (WS) 
145 Finals
        Tony Phan (NA)          Joe Souey (WW)  
145 Cons. Finals
        Eric Mellas (CR)                Sal Colletta (DV)       
 
 
 
155 Quarter Final Round
        Mike Baresse (WS)       Mike Catalano (SR)
        Joe Pritchard (WW)      Keith Bolton (M)                
        Ed Jacob (HO)           Joe Carr (HA)
        Jake Longfoot (GAR)     Josh Holocher (DV)
155 Cons. Quarter Finals
        Joe Carr (HA)           Josh Holocher (DV)
        Keith Bolton (M)                Mike Catalano (SR)
155 Semi Finals
        Mike Baresse (WS)       Joe Pritchard (WW)
        Jake Longfoot (GAR)     Ed Jacob (HO)   
155 Cons. Semi Finals
        Joe Carr (HA)           Joe Pritchard (WW)
        Ed Jacob (HO)           Keith Bolton (M)        
155 Finals
        Mike Baresse (WS)       Jake Longfoot (GAR)
155 Cons. Finals
        Ed Jacob (HO)           Joe Carr (HA)
 
 
 
 
165 Quarter Final Round
        Angelo DeSarno (WS)     Sean O'Donnell (HZ)
        Jason Barker (SU)       John Jaskulski (HA)
        Brian Campfield (HO)    Adam Wilcox (CR)
        Steve Shelp (WW)        Kyle Fedor (GAR)
165 Cons. Quarter Finals
        Kyle Fedor (GAR)        Adam Wilcox (CR)
        Sean O'Donnell (HZ)     John Jaskulski (HA)
165 Semi Finals
        Angelo DeSarno (WS)     Jason Barker (SU)
        Steve Shelp (WW)        Brian Campfield (HO)
165 Cons. Semi. Finals
        Jason Barker (SU)       Kyle Fedor (GAR)
        Brian Campfield (HO)    Sean O'Donnell (HZ)     
165 Finals
        Steve Shelp (WW)        Angelo DeSarno (WS)
165 Cons. Finals
        Brian Campfield (HO)    Jason Barker (SU)
 
 
 
 
185 Quarter Final Round
        Kevin Dubanowitz (SU)   Bye
        A.J. Pacelli (HZ)               Josh Malet (HA)
        Charles Deighton (HO)   Bye
        Steve Furedi (CR)       Chris Collis (GAR)
185 Semi Finals
        Kevin Dubanowitz (SU)   A.J. Pacelli (HZ)
        Charles Deighton (HO)   Steve Furedi (CR)
185 Cons. Semi. Finals
        Chris Collis (GAR)      A.J. Pacelli (HZ)
        Steve Furedi (CR)       Josh Malet (HA)
185 Finals
        Charles Deighton (HO)   Kevin Dubanowitz (SU)
185 Cons Finals
        Steve Furedi (CR)       Chris Collis (GAR)
 
 
HWT Quarter Final Round
        Walter Breita (NA)      Bye
        Mike Meloro (CO)        Matt Williams (HO)
        Jason Thompson (M)      Chris Lieb (HZ)
        Jeff Beyanon (WS)       Bye
HWT Semi Finals
        Walter Breita (NA)      Mike Meloro (CO)
        Jason Thompson (M)      Jeff Beyanon (WS)
HWT Cons. Semi. Finals
        Mike Meloro (CO)        Chris Lieb (HZ)
        Jeff Beyanon (WS)       Matt Williams (HO)
HWT Finals
        Walter Breita (NA)      Jason Thompson (M)
HWT Cons. Finals
        Jeff Beyanon (WS)       Mike Meloro (CO)