Make your own free website on Tripod.com

1999 District II Junior High Western Sectional

 
80	John Houssock (LL)
 	Danny Swainbank (WVW)
	Jake Mattioli (TA) 
	Billy Luton (Ber)
 
85	Jake Griffith (BER) 	
	Derek White (LL)
	Jim Fresco (AH) 
	Corey Ruston (WVW)
 
90	Steve Barber (PA) 
	Anthony Altiere (BER)
	Randy Shoemaker (WVW) 
	Chuck Kopetchne (LL)
 
95	Kelby Morgan (LL)
	Chris Lewis (BR)
	Andy Franko (TA) 
	Scott Gower (LT)
 
100	Adam Johnson (LT) 
	Joe Mattioli (TA)
	John Milunicw (WVW) 
	Josh Shaffer (BER)
 
105	Ryan Mardon (BER) 
	Chris Quadrinr (WVW)
	Joe Jerault (LT) 
	Dale Radginski (LL)
 
110	Nick Yalch (BER) 
	Ryan Post (LL)
	Ray Presto (WVW) 
	Willie Wilson (TA)
 
115	Mike Shupp (LT) 
	Perry Coolbaugh (DAL)
 	Josh Ganly (BER)
	Willie Weber (LL)
 
 
122	Todd Jones (DAL) 
	Jeff Taylor (LL)
	Matt Wince (AH) 
	Wes Manfre (WVW)
 
130	John Lane (TA)
	Brian Felkowski (AH)
	Colin Johnson (LT) 
	Sean Killoran (BER)
 
138	Carmen Malt (BER) 
	Jake Panesvich (MV)
	Jon Hickok (LT) 
	Zake Ragukas (LL)
 
145	Jeremiah Mensinger (BER) 
	Bob Morris (LL)
	Eric Daniels (WVW) 
	Ken Decker (MV)
 
155	Clarke Feldman (WVW) 
	Bill Evans (LT)
	Kyle Snedeker (MV) 
	Sean Maczuga (BER)
 
165	Jim Martin (WVW)
	Mike Viti (BER)
	Ed Becker (LL)
	Brad Reid (TA)
 
185	Jamie Gregory (TA) 
	Jeremy Harris (DAL)
	John Ricci (WVW) 
	Lee Benjamin (BER)
 
Hwt	Drew Feldman (WVW)
	Matt Carey (DAL)
	James Brotzman (TA) 
	Bly Jerauld (LT)
 
 

Jr. High West Sectional 1999

  1. 269 Wyoming Valley West
  2. 251.5 Berwick
  3. 226.5 Lake Lehman
  4. 167 Lackawanna Trail
  5. 166 Tunkhannock
  6. 125 Dallas
  7. 91 Abington Heights
  8. 71 Mountain View
  9. 41 Blue Ridge
  10. 33 Wyoming Area
  11. 32 Pittston Area
  12. 21 Valley View
  13. 16 Montrose
  14. 7 Elk Lake
 
80 Quarter Finals
        J.Houssock (LL) Fall :37 R.Gower (LT)
        J.Mattioli (TA) Fall 1:32 S.Misewicz (VV)
        B.Luton (Ber) 16-1 3:33 K.Spangenber (AH)
        D.Swainbank (WVW) Fall :24 G.Pavlico (WA)
80 Cons.Quater Finals
        S.Misewicz (VV) Fall 2:34 R.Gower (LT)
        K.Spangenber (AH) Fall :43 G.Pavlico (WA)
80 Semi Finals
        J.Houssock (LL) 6-5 J.Mattioli (TA)
        D.Swainbank (WVW) 2-0 B.Luton (Ber)
80 Cons. Semi Finals 
        B.Luton (Ber) Fall 2:47 S.Misewicz (VV)
        J.Mattioli (TA) Fall 2:26 K.Spangenber (AH)
80 Final 
        J.Houssock (LL) 6-0 D.Swainbank (WVW)
80 Cons. Finals 
3rd     J.Mattioli (TA) 6-0 B.Luton (Ber)
5th     S.Misewicz (VV) 11-0 K.Spangenber (AH)
 
 
 
85 Quarter Final 
        J.Griffith (BER) Bye
        C.Ruston (WVW) 8-7 J.Fresco (AH)
        D.White (LL) Fall 2:53 J.Ross (LT)
        E.Darby (TA) BYE
85 Semi. Finals
        J.Griffith (BER) Fall :11 C.Ruston (WVW)
        D.White (LL) Fall 2:45 E.Darby (TA)
85 Cons. Semi. Fianls
        J.Fresco (AH) 6-2 E.Darby (TA)
        C.Ruston (WVW) 4-2 J.Ross (LT)
85 Finals 
        J.Griffith (BER) Fall 1:54 D.White (LL)
85 Cons. Finals
3rd     J.Fresco (AH) Fall 1:10 C.Ruston (WVW)
5th     J.Ross (LT) 4-2 E.Darby (TA)
 
 
90 First Round
        S.Barber (PA) Fall :15 M.Colden (EL)
        J.Rail (TA) Fall 3:57 E.Darde (MON)
        B.Parrish (DAL) 9-2 K.Davis (LT)
90 Quarter Finals
        S.Barber (PA) Fall :44 C.Burns (WA)
        R.Shoemaker (WVW) Fall 2:24 J.Rail (TA)
        C.Kopetchne (LL) 10-8 B.Parrish (DAL)
        A.Altiere (BER) 15-0 3:59 A.Buckland (AH)
90 Cons. Quanter  Finals
        J.Rail (TA) Fall 1:15 C.Burns (WA)
        B.Parrish (DAL) Fall 2:52 A.Buckland (AH)
90 Semi. Finals 
        S.Barber (PA) 9-3 R.Shoemaker (WVW)
        A.Altiere (BER) Fall :35 C.Kopetchne (LL)
 
 
90 Cons. Semi. Finals
        C.Kopetchne (LL) 11-0 J.Rail (TA)
        R.Shoemaker (WVW) Fall 2:59 B.Parrish (DAL)
90 Finals 
        S.Barber (PA) Fall 2:25 A.Altiere (BER)
90 Cons. Fianls 
3rd     R.Shoemaker (WVW) 7-2 C.Kopetchne (LL)
5th     B.Parrish (DAL) 8-3 J.Rail (TA)
 
 
95 First Round
        A.DePew (PA) 12-0 T.Fox (VV)
        C.Karcutskie (WA) Fall :14 B.Walls (MON)
        C.Lewis (BR) Fall 1:40 M.Anderson (DAL)
        R.Fitzer (WVW) Fall :38 K.Williams (AH)
95 Quarter Final
        K.Morgan (LL) 20-4 3:59 A.DePew (PA)
        C.Karcutskie (WA) 7-6 T.Herring (BER)
        C.Lewis (BR) 4-3 S.Gower (LT)
        A.Franko (TA) Fall 1:27 R.Fitzer (WVW)
95 Cons. Quarter Final
        Herring (BER) 4-0 A.DePew (PA)
        S.Gower (LT) 7-1 R.Fitzer (WVW)
95 Semi Finals 
        K.Morgan (LL) Fall 2:37 C.Karcutskie (WA)
        C.Lewis (BR) 6-5 A.Franko (TA)
95 Cons. Semi Finals 
        A.Franko (TA) OT 3-2 Herring (BER)
        S.Gower (LT) 2-0 C.Karcutskie (WA)
95 Finals 
        K.Morgan (LL) Fall 2:49 C.Lewis (BR)
95Cons. Finals
3rd     A.Franko (TA) Fall 1:22 S.Gower (LT)
5th     Herring (BER) 8-1 C.Karcutskie (WA)
 
 
 100 First Round
        J.Shaffer (BER) Fall :22 J.Sompton (MV)
        A.Schoonover (DAL) Dis. C.Martin (EL)
100 Quarter Finals
        A.Johnson (LT) Fall :28 I.Richenbach (PA)
        J.Milunicw (WVW) 16-2 J.Shaffer (BER)
        J.Schultz (LL) Fall 1:27 A.Schoonover (DAL)
        J.Mattioli (TA) Fall :43 C.Nicolais (AH)
100 Cons. Quarter Finals
        J.Shaffer (BER) Fall :26 I.Richenbach (PA)
        A.Schoonover (DAL) 5-1 C.Nicolais (AH)
100 Semi Finals
        A.Johnson (LT) 7-2 J.Milunicw (WVW)
        J.Mattioli (TA) 7-2 J.Schultz (LL)
100 Cons. Semi. Finals
        J.Shaffer (BER) 4-2 J.Schultz (LL)
        J.Milunicw (WVW) 9-1 A.Schoonover (DAL)
100 Finals 
        A.Johnson (LT) 5-4 J.Mattioli (TA)
100 Cons. Finals 
3rd     J.Milunicw (WVW) 5-4 J.Shaffer (BER
5th     A.Schoonover (DAL) FF J.Schultz (LL)
 
105 First Round
        J.Houch (MON) 7-2 E.Janiszewsk (TA)
105 Quarter Final Round
        C.Quadrinr (WVW) 14-2 J.Houch (MON)
        J.Jerault (LT) Fall : 30 A.Kosick (WA)
        R.Mardon (BER) Fall 1:22 M.Yenason (DAL)
        D.Radginski (LL) 7-1 J.Wesnesky (AH)
105 Cons. Quarter Finals
        A.Kosick (WA) Fall 1:45 J.Houch (MON)
        M.Yenason (DAL) 2-0 J.Wesnesky (AH)
105 Semi Finals 
        C.Quadrinr (WVW) 12-0 J.Jerault (LT)
        R.Mardon (BER) 5-1 D.Radginski (LL)
105 Cons. Semi Finals 
        D.Radginski (LL) Fall 2:55 A.Kosick (WA)
        J.Jerault (LT) Fall 1:39 M.Yenason (DAL)
105 Finals 
        R.Mardon (BER) 12-0 C.Quadrinr (WVW)
105 Cons. Finals
3rd     J.Jerault (LT) Fall 3:55 D.Radginski (LL)
5th     M.Yenason (DAL) 16-3 A.Kosick (WA)
 
 
 
 
110 Rirst Round
        N.Yalch (BER) Fall :26 B.Ross (AH)
        W.Wilson (TA) 14-0 E.Goeringer (DAL)
        N.Severcool (MON) Fall :38 S.Micklo (EL)
        J.Jerrylone (WA) 4-3 E.Detwiler (BR)
110 Quarter Final Round
        N.Yalch (BER) Fall 1:50 M.Evans (LT)
        W.Wilson (TA) Fall 3:58 B.Bennett (MV)
        R.Presto (WVW) Fall 3:39 N.Severcool (MON)
        R.Post (LL) Fall 1:59 J.Jerrylone (WA)
110 Cons. Quarters
        M.Evans (LT) FF B.Bennett (MV)
        N.Severcool (MON) Fall :20 J.Jerrylone (WA)
110 Semi. Finals
        N.Yalch (BER) Fall 2:52 W.Wilson (TA)
        R.Post (LL) 7-2 R.Presto (WVW)
110 Cons. Semi. Finals
        R.Presto (WVW) Fall 2:20 M.Evans (LT)
        W.Wilson (TA) 5-0 N.Severcool (MON)
110 Finals
        N.Yalch (BER) 10-9 R.Post (LL)
110 Cons. Finals
3rd     R.Presto (WVW) Fall 3:42 W.Wilson (TA)
5th     M.Evans (LT) 12-1 N.Severcool (MON)
  
 
 
115 Rirst Round
        M.Shupp (LT) Fall :49 M.Kingston (TA)
        D.Parkinson (WVW) Fall :24 D.Senior (BR)
        W.Weber (LL) Fall 2:45 R.McPherson (MON)
115 Quarter Final Round
        M.Shupp (LT) Fall :46 M.Zelno (VV)
        D.Fraiser (EL) 5-1 J.Ganly (BER)
        D.Parkinson (WVW) Fall 2:49 W.Weber (LL)
        P.Coolbaugh (DAL) Fall 1:02 C.Festa (AH)
115 Cons. Quarter Finals
        J.Ganly (BER) Fall :42 M.Zelno (VV)
        W.Weber (LL) Fall 2:37 C.Festa (AH)
115 Semi Finals
        M.Shupp (LT) 13-2 D.Fraiser (EL)
        P.Coolbaugh (DAL) 13-0 D.Parkinson (WVW)
115 Cons. Semi. Finals
        J.Ganly (BER) Fall 1:52 D.Parkinson (WVW)
        W.Weber (LL) 10-2 D.Fraiser (EL)
115 Finals 
        M.Shupp (LT) 4-2 P.Coolbaugh (DAL)
115 Cons. Fianls
3rd     J.Ganly (BER) 9-4 W.Weber (LL)
5th     D.Parkinson (WVW) Fall 1:32 D.Fraiser (EL)
 
 
 
122 First Round
        R.Desanto (PA) 7-6 K.Hayos (LT)
        J.Taylor (LL) Fall :31 J.Carly (MON)
122 Quarter Final Round
        T.Jones (DAL) Fall 1:55 R.Desanto (PA)
        W.Manfre (WVW) 11-7 N.Pease (BR)
        M.Wince (AH) Fall 1:28 M.Demark (WA)
        J.Taylor (LL) Fall 1:38 M.Scott (TA)
122 Cons. Quarter Finals
        N.Pease (BR) 4-0 R.Desanto (PA)
        M.Demark (WA) Fall 2:39 M.Scott (TA)
122 Semi Finals 
        T.Jones (DAL) Fall 1:44 W.Manfre (WVW)
        J.Taylor (LL) 12-2 M.Wince (AH)
122 Cons. Semi. Finals
        M.Wince (AH) Fall 2:15 N.Pease (BR)
        W.Manfre (WVW) 13-0 M.Demark (WA)
122 Finals 
        T.Jones (DAL) 7-0 J.Taylor (LL)
122 Cons. Finals 
3rd     M.Wince (AH)  ? W.Manfre (WVW)
5th     N.Pease (BR) FF M.Demark (WA)
 
 
 
130 First Round
        E.Correll (MV) 10-5 B.Evans (DAL)
        T.Chirkott (WVW) Fall 1:27 S.Clark (PA)
        T.Mark (BR) Fall :56 S.Demarest (MON)
130 Quarter Final Round
        J.Lane (TA) Fall 1:32 E.Correll (MV)
        T.Chirkott (WVW) Fall 1:27 C.Johnson (LT)
        A.Harrison (LL) 4-2 S.Kulloran (BER)
        B.Felkowski (AH) Fall 3:58 T.Mark (BR)
130 Cons. Quarter Finals
        C.Johnson (LT) Fall 2:35 E.Correll (MV)
        S.Killoran (BER) 8-2 T.Mark (BR)
130 Semi Finals
        J.Lane (TA) 10-2 T.Chirkott (WVW)
        B.Felkowski (AH) 1-0 A.Harrison (LL)
130 Cons. Semi Finals
        C.Johnson (LT) 8-2 A.Harrison (LL)
        S.Killoran (BER) 5-0 T.Chirkott (WVW)
130 Finals 
        J.Lane (TA) 12-3 B.Felkowski (AH)
130 Cons. Fianals
3rd     C.Johnson (LT) 9-4 S.Killoran (BER)
5th     T.Chirkott (WVW) 10-2 A.Harrison (LL) 
 
 
138  First Round
        D.Jones (WVW) Fall 1:59 G.Finn (DAL)
138 Quarter Finals 
        C.Malt (BER) Fall :32 D.Jones (WVW)
        Z.Ragukas (LL) Fall 1:24 J.Shane (AH)
        J.Panesvich (MV) 5-3 J.DeWitt (MON)
        J.Hickok (LT) A.Orlando (PA)
138 Cons. Quarter Finals
        J.Shane (AH) Fall 1:40 D.Jones (WVW)
        J.DeWitt (MON) 12-9 A.Orlando (PA)
138 Semi. Finals 
        C.Malt (BER) 10-6 Z.Ragukas (LL)
        J.Panesvich (MV) 3-2 J.Hickok (LT)
138 Cons. Semi Finals
        J.Hickok (LT) Fall 1:45 J.Shane (AH)
        Z.Ragukas (LL) 8-2 J.DeWitt (MON)
138 Finals 
        C.Malt (BER) 11-4 J.Panesvich (MV)
138 Cons. Finals
3rd     J.Hickok (LT) 4-2 Z.Ragukas (LL)
5th     J.Shane (AH) Fall :28 J.DeWitt (MON)
 
 
 
145 First Round
        C.Gifford (VV) 6-4 J.Gregorio (WA)
        J.Walter (DAL) 13-5 M.Conklin (BR)
        K.Decker (MV) Fall :11 M.Lukata (PA)
        B.Morris (LL) Fall 3:11 D.Clark (LT)
145 Quarter  Finals 
        J.Mensinger (BER) Fall :21 C.Gifford (VV)
        E.Daniels (WVW) 12-2 J.Walter (DAL)
        K.Decker (MV) Fall 2:48 S.Namiotka (AH)
        B.Morris (LL) Fall 2:51 J.Murphy (TA)
145 Cons.Quarter Final Round
        J.Walter (DAL) FF C.Gifford (VV)
        S.Namiotka (AH) Fall 2:26 J.Murphy (TA)
145 Semi Finals
        J.Mensinger (BER) Fall 1:53 E.Daniels (WVW)
        B.Morris (LL) Fall 1:48 K.Decker (MV)
145 Cons. Semi. Finals
        K.Decker (MV) 8-0 J.Walter (DAL)
        E.Daniels (WVW) Fall 1:20 S.Namiotka (AH)
145 Finals 
        J.Mensinger (BER) Fall :55 B.Morris (LL)
145 Cons. Finals 
3rd     E.Daniels (WVW) 8-7 K.Decker (MV)
5th     S.Namiotka (AH) 8-4 J.Walter (DAL)
 
155 First Round
        K.Snedeker (MV) Fall :43 V.Ader (TA)
155 Quarter Final Round
        C.Feldman (WVW) Fall :33 K.Zablatsky (VV)
        B.Williams (AH) Fall 3:58 M.Cowher (WA)
        K.Snedeker (MV) Fall 1:23 S.Maczuga (BER)
        B.Evans (LT) 7-3 M.Stuart (LL)
155 Cons Quarter Finals
        M.Cowher (WA) Fall :17 K.Zablatsky (VV)
        S.Maczuga (BER) 6-4 M.Stuart (LL)
155 Semi. Finals
        C.Feldman (WVW) Fall 1:27 B.Williams (AH)
        B.Evans (LT) Fall 1:51 K.Snedeker (MV)
155 Cons. Semi Finals
        K.Snedeker (MV) Fall 1:42 M.Cowher (WA)
        S.Maczuga (BER) 5-4 B.Williams (AH)
155 Finals
        C.Feldman (WVW) Fall 1:03 B.Evans (LT)
155 Cons. Finals
3rd     K.Snedeker (MV) Fall :55 S.Maczuga (BER)
5th     M.Cowher (WA) FF B.Williams (AH)
 
 
 
165 First Round
        J.Martin (WVW) Fall :51 M.Burns (DAL)
165 Quarter Final Round
        J.Martin (WVW) Fall 1:07 N.Quaranta (MON)
        B.Reid (TA) Fall 1:58 D.Singer (LT)
        M.Viti (BER) Fall 1:08 S.Sowden (PA)
        E.Becker (LL) Fall 1:47 K.Cannon (MV)
165 Cons. Quarter Fianls
        D.Singer (LT) Fall :23 N.Quaranta (MON)
        K.Cannon (MV) Fall 2:38 S.Sowden (PA)
165 Semi. Finals
        J.Martin (WVW) Fall 1:45 B.Reid (TA)
        M.Viti (BER) OT 2-0 E.Becker (LL)
165 Cons. Semi Finals
        E.Becker (LL) 7-2 D.Singer (LT)
        B.Reid (TA) Fall :40 K.Cannon (MV)
165 Finals 
        J.Martin (WVW) Fall 2:29 M.Viti (BER)
165 Cons. Fianls
3rd     E.Becker (LL) 9-0 B.Reid (TA)
5th     D.Singer (LT) Fall 1:30 K.Cannon (MV)
 
 
 
185 First Round
        B.Vanteger (BR) Fall :36 P.Coffey (VV)
185 Quarter Final Round
        J.Gregory (TA) Fall 1:50 M.McDonald (AH)
        B.Vanteger (BR) OT 6-4 Y.Jami (MON)
        J.Harris (DAL) Fall 1:02 D.Strenfel (LL)
        J.Ricci (WVW) Fall 2:54 L.Benjamin (BER)
185 Cons. Quarter Finals
        M.McDonald (AH) 9-2 Y.Jami (MON)
        L.Benjamin (BER) Fall 1:36 D.Strenfel (LL)
 
185 Semi Finals
        J.Gregory (TA) Fall 2:28 B.Vanteger (BR)
        J.Harris (DAL) Fall :57 J.Ricci (WVW)
185 Cons. Semi Finals 
        J.Ricci (WVW) Fall :30 M.McDonald (AH)
        L.Benjamin (BER) Inj Def B.Vanteger (BR)
185 Finals 
        J.Gregory (TA) 7-5 J.Harris (DAL)
185 Cons. Finals
3rd     J.Ricci (WVW) 9-5 L.Benjamin (BER)
5th     M.McDonald (AH) Def B.Vanteger (BR)
 
 
 
 
Hwt Quarter Final Round
        D.Feldman (WVW) Fall :24 D.McDonnell (AH)
        B.Jerauld (LT) Fall 1:53 B.Razderk (MV)
        J.Brotzman (TA) Fall 1:48 M.Bolcavage (VV)
        M.Carey (DAL) Fall :46 M. Hillman (LL)
Hwt Cons. Quarter Finals 
        B.Razderk (MV) Fall :16 D.McDonnell (AH)
        M.Bolcavage (VV) Fall :38 M. Hillman (LL)
Hwt Semi Finals 
        D.Feldman (WVW) Fall :28 B.Jerauld (LT)
        M.Carey (DAL) Fall 1:47 J.Brotzman (TA)
Hwt Cons. Semi. Fianls
        J.Brotzman (TA) Fall :28 B.Razderk (MV)
        B.Jerauld (LT) Fall :58 M.Bolcavage (VV)
Hwt Finals 
        D.Feldman (WVW) Fall 1:29 M.Carey (DAL)
Hwt Cons. Finals
3rd     J.Brotzman (TA) Fall 1:48 B.Jerauld (LT)
5th     M.Bolcavage (VV) Fall :29 B.Razderk (MV)