Make your own free website on Tripod.com

 

District 4 - AA Sectionals

Northern Tier - North Section  at Sayre

Prepared by and submitted by Bob Stevens - Towanda.  Many thanks Bob!

Key - Mansfield (M), Northeast Bradford (NEB), Sayre (Sa), Sullivan County (SC), Towanda (T), Troy (Tr), Wyalusing (Wyl).     *Seeding precedes wrestlers name in Round of 8 results.

 

103 pounds

Round of 8

1. Justin Cott, Wyl receives a bye

2. Matt Freeborn, NEB receives a bye.

3. Joel Vanderpool, Tow pinned  6.Boomer Bourett, M 3:05

4. Brad Rogers, Tr dec 5. Steve Kizale, Sa (6-2)

Semifinal

Brad Rogers, Tr dec Justin Cott, Wyl (3-0)

Matt Freeborn, NEB dec Joel Vanderpool, Tow (5-3)

Consolation Final

Justin Cott, Wyl  dec  Joel Vanderpool, Tow (7-3)

Championship Final

Matt Freeborn, NEB  dec  Brad Rogers, Tr (2-1)

 

112 pounds

Round of 8

1. Kent Muench, Wyl receives a bye

2. Ben Laudermilch, NEB pinned 7. Andy Kraft, Sa 1:16

3. Greg McCarthy, SC pinned 6. Mike Brion, M 1:07

4. Craig Statts, Tow maj dec 5. Milton VanNoy, Tr (14-2)

Semifinal

Kent Muench, Wyl pinned Craig Statts, Tow 1:05

Ben Laudermilch, NEB dec Greg McCarthy, SC (8-1)

Consolation Final

Greg McCarthy, SC  maj dec  Craig Statts, Tow (11-1)

Championship Final

Ben Laudermilch, NEB  dec  Kent Muench, Wyl (7-5)

 

119 pounds

Round of 8

1. Mike Wolff, Wyl receives a bye

2. Tim Bahr, SC receives a bye.  

3. Micah Russell, NEB receives a bye

4. Steve Murray, Tr pinned 5. Brian Cook, Tow 1:12

Semifinal

Mike Wolff, Wyl dec Steve Murray, Tr (7-0)

Tim Bahr, SC dec Micah Russell, NEB (4-3)

Consolation Final

Micah Russell, NEB  dec  Steve Murray, Tr (2-0 OT)

Championship Final

Mike Wolff, Wyl  pinned  Tim Bahr, SC 1:45

 

125 pounds

Round of 8

1. Dave Patrick, Wyl receives a bye

2. Travis Bennett, Sa receives a bye

3. Mike Dykeman, Tow pinned 6. Jesse Young, M 1:48

4. Jared Renzo,Tr pinned 5. Dustin Taylor, NEB 3:58

Semifinal

Dave Patrick, Wyl pinned Jared Renzo,Tr 2:44

Travis Bennett, Sa maj dec Mike Dykeman, Tow (11-1)

Consolation Final

Jared Renzo,Tr   dec  Mike Dykeman, Tow (11-4)

Championship Final

Dave Patrick, Wyl  dec  Travis Bennett, Sa (7-2)

 

130 pounds

Semifinal

1. Gabe Nickeson, Wyl  pinned  4. Cheyenne Wade, SC 3:35

2. Ryan Machmer, Tr  dec  3. John Walter, Tow (12-5)

Consolation Final

Cheyenne Wade, SC  dec  John Walter, Tow (9-3)

Championship Final

Gabe Nickeson, Wyl  dec  Ryan Machmer, Tr (5-2)

 

135 pounds

Round of 8

1. Tom Wolff, Wyl receives a bye  

2. Dusty Higley, SC receives a bye

3. Bryon Madigan, Tr receives a bye

4. Dan Robinson, NEB  dec  5. Roger Chilson, Tow (9-7)

Semifinal

Tom Wolff, Wyl tec fall Dan Robinson, NEB (15-0, 4:00)

Dusty Higley, SC dec Bryon Madigan, Tr (11-4)

Consolation Final

Bryon Madigan, Tr dec Dan Robinson, NEB (4-2)

Championship Final

Tom Wolff, Wyl pinned Dusty Higley, SC 3:12

 

140 pounds

Round of 8

1. Justin Johnson, Wyl receives a bye

2. Paul Maynard, Tow receives a bye

3. Yancey Snyder, Tr receives a bye

5. Rhyan Kleiner, NEB pinned 4. Tony Faulkner, SC 3:58

Semifinal

Justin Johnson, Wyl tech fall Rhyan Kleiner, NEB (16-1, 4:00)

Paul Maynard, Tow pinned Yancey Snyder, Tr 2:07

Consolation Final

Yancey Snyder, Tr dec Rhyan Kleiner, NEB (6-0)

Championship Final

Justin Johnson, Wyl maj dec Paul Maynard, Tow (17-3)

 

145 pounds

Round of 8

1. Gabe Webster, Sa receives a bye

2. Dan Stevens, Tow receives a bye

3. Terry Levan, SC dec 6. Dale Coyle, Tr (7-4)

4. John Hoover, NEB pinned 5. Scott Henry, Wyl  4:36

Semifinal

Gabe Webster, Sa pinned John Hoover, NEB 1:02

Dan Stevens, Tow dec Terry Levan, SC (2-1, 2nd OT)

Consolation Final

Terry Levan, SC dec John Hoover, NEB (6-2)

Championship Final

Gabe Webster, Sa  inj def  Dan Stevens, Tow

     [note: Webster is 4X sectional champ]

 

152 pounds

Round of 8

1. Jarod Alexander, Sa receives a bye

2. Bud Putnam, Wyl  dec  Joel Jennings, NEB

3. Ryan Benjamin, Tow pinned 6. John Hawn, M  5:52

4.  pinned 5. Corey Entz, SC 3:24

Semifinal

Jarod Alexander, Sa dec Marty Watson, Tr (6-3)

Bud Putnam, Wyl maj dec Ryan Benjamin, Tow (10-0)

Consolation Final

Marty Watson, Tr  pinned  Ryan Benjamin, Tow  4:20

Championship Final

Jarod Alexander, Sa  dec  Bud Putnam, Wyl  (5-1)

 

160 pounds

Round of 8

1. Jason Franklin, Wyl receives a bye

2. Andy Watkins, Sa  pinned  7. Javier Piquero, M  1:47

3. Nick Webster, Tow  maj dec  6. Matt Watson, Tr  (10-2)

4. Jordan Trunk, NEB  pinned  5. Kellen Williams, SC  4:41

Semifinal

Jason Franklin, Wyl  tech fall  Jordan Trunk, NEB  (16-0, 4:00)

Nick Webster, Tow  dec  Andy Watkins, Sa  (4-0)

Consolation Final

Andy Watkins, Sa  dec  Jordan Trunk, NEB  (5-2)

Championship Final

Jason Franklin, Wyl  dec  Nick Webster, Tow  (2-0, OT)

 

171 pounds

Round of 8

1. Keith Mullane, Wyl  receives a bye

2. Matt Lee, Tr   pinned  7. Jamie McCarty, SC  1:11

5. Chris Bennett, Sa  maj dec   4. Mike Nuttall, NEB (14-2)

3. John Clark, Tow  pinned  6. David Ramsey, M 1:25

Semifinal

Keith Mullane, Wyl  maj dec  Chris Bennett, Sa  (9-1)

Matt Lee, Tr  maj dec  John Clark, Tow  (12-3)

Consolation Final

John Clark, Tow  dec  Chris Bennett, Sa  (10-7)

Championship Final

Matt Lee, Tr  dec  Keith Mullane, Wyl  (4-0)

 

189 pounds

Round of 8

1. John Henry, Wyl receives a bye

2. Ed Dawejko, Sa  receives a bye

3. Alex Gardner, Tr  maj dec  6. Rich Babcock, SC  (17-5)

4. Ed White, M  pinned  5. Pat Maynard, Tow 4:24

Semifinal

John Henry, Wyl  maj dec  Ed White, M  (9-0)

Ed Dawejko, Sa  inj def  Alex Gardner, Tr

Consolation Final

Ed White, M  inj def  Alex Gardner, Tr

Championship Final

John Henry, Wyl  dec  Ed Dawejko, Sa  (3-0)

 

275 pounds

Round of 8

1. Gary Kriner, M  receives a bye

2. Herc Benjamin, Tow  receives a bye

3. Jason Rifenburg, Sa  pinned  6. Karl Korfmann, Wyl  3:42

4. Darrin Schiele, SC  pinned   5. Thad Dibble, Tr  6:29

Semifinal

Gary Kriner, M   pinned  Darrin Schiele, SC  0:41

Herc Benjamin, Tow  inj def  Jason Rifenburg, Sa

Consolation Final

Jason Rifenburg, Sa  pinned  Darrin Schiele, SC  2:29

Championship Final

Herc Benjamin, Tow  maj dec  Gary Kriner, M  (10-1)