Make your own free website on Tripod.com

AAA sub-regional

The District 2-4 Class AAA sub-regional wrestling tournament gets underway
Saturday at 10 a.m. at Shamokin Area High School.
Admission is $4 for adults and $2 for students, morning session,
and $5 for adults, $2 for students, evening session.

Pairings are:

KEY: AH-Abington Heights; Ber-Berwick; Cou-Coughlin; Cr-Crestwood;
DV-Delaware Valley; Haz-Hazleton Area;Hon-Honesdale; JS-Jersey Short;
PA-Pittston Area; Sham-Shamokin; Shik-Shikellamy; Sel-Selinsgrove;
Tunk-Tunkhannock; VV-Valley View; WS-West Scranton;
Wmspt-Williamsport; WVW-Wyoming Valley West;

103 Pounds

Brandon Romanoski (WVW, 2-1, fr., 27-7) vs Jon Scullia, (Shik, 4-4, soph., 9-16;
Jamie Carl, (Sham, 4-2, sr., 22-8) vs Derrick Johnson, (Hon, 2-3, fr., 26-5).
Dave Juice, (PA, 2-2, fr., 28-5) vs Chad Kerstetter, (Sel, 4-3, soph., 25-1;
Jake Howlett, (Wmspt, 4-1, fr., vs Jon Townes, (AH, 2-4, sr., 25-2).

112 Pounds

Jim McCarroll, (Cou, 2-1, soph., 24-7) vs Matt McClain, (JS, 4-4, jr., 20-9);
Rick Kerstetter, (Sel, 4-2, soph., 21-7) vs Mike Beezup, (Hon, 2-3, sr., 28-3).
Joe Danowski (WVW, 2-2, fr., 24-9) vs Chip Frame, (Wmspt, 4-3, soph., 8-15);
Tim Kurtz, (Sham, 4-1, sr., 28-3) vs Jason Ambrose, (Cr, 2-4, sr., 19-10).

119 Pounds

Mark Fisher, (Ber, 2-1, jr., 26-5) vs Todd Rhodes, Athens, 4-4, jr., 11-11);
Todd Lorson, (JS, 4-2, jr., 10-11) vs Ethan Wenzel, (Cr, 2-3, jr., 19-11).
Jim Morgan, (WS, 2-2, soph., 28-2) vs Matt Hoffman, (Sham, 4-3, soph.) 24-9;
Tony Rivera, (Shik, 4-1, jr., 26-1) vs John Belcher, (Tunk, 2-4, soph., 15-16).

125 Pounds

Chin Orih, (Cou, 2-1, sr., 26-0) vs Joe Smith, Athens, 4-4, soph., 6-7);
Nick Rauch, (JS, 4-2 senior, 23-4) vs Jack Roberts, (VV, 2-3, sr., 23-4).
John Robinson, (Ber, 2-2, soph., 29-1) vs Matt Willard, (Shik, 4-3, sr., 23-5;
Art Christ, (Sham, 4-1, jr., 19-5) vs Matt Norman, (DV, 2-4, jr., 25-5).

130 Pounds

Gary Klinger, (Haz, 2-1, jr., 26-5) vs Josh Kuster, (Sel, 4-4, soph., 8-21);
Scott Alexander, (JS, 4-2, jr., 21-7) vs Justin Bohn, (Ber, 2-3, jr., 27-6).
Rich Janov, (Cou, 2-2, sr., 24-6) vs Jamie Robinson, Athens, 4-3, soph., 13-7);
Marcus Pensyl, (Sham, 4-1, soph., 20-4) vs Andy Healey, (PA, 2-4, sr., 25-8).

135 Pounds

Jason Woodall, (PA, 2-1, soph., 28-4) vs Jarrod Mariano, (Sham, 4-4, sr., 13-6);
Kyle Bradley, Athens, 4-2, sr., 21-2) vs Joe Arnone, (Hon, 2-3, fr., 24-6).
Dave Marchese, (Haz, 2-2, sr., 24-7) vs Adam Renn,(Shik, 4-3, soph., 6-20);
Amos McClain, (JS, 4-1) sr., 21-4, vs Bob Daniels, (Tunk, 2-4, jr., 21-10).

140 Pounds

Dave Shafer, (Haz, 2-1, sr., 29-2) vs Mike Rauch, (JS, 4-4, soph., 13-10);
Tom Peters, (Wmspt, 4-2, sr., 9-12) vs Bob Woodall, (PA, 2-3, sr., 30-2).
Mike Robinson, (Ber, 2-2, fr., 27-5) vs Dave Pastuszak,(Shik, 4-3, soph., 5-21);
Justin Sheriff, (Sham, 4-1, jr., 23-7) vs Mark Nunnemacher, (Tunk, 2-4, jr., 18-11).

145 Pounds

Jay Kotsko, (Haz, 2-1, sr., 29-2) vs Jon Gresh,(Shik, 4-4, soph., 3-12);
Shaun Rhinehart, (JS, 4-2, jr., 16-13) vs Jim Mang, (Hon, 2-3, sr., 22-11).
Ray Layo, (AH, 2-2, sr., 22-4) vs John Koons, (Sham, 4-3, jr., 9-5);
Ron Diemer, (Wmspt, 4-1, senior, 20-5) vs Ed Rought, (Tunk, 2-4, soph., 17-14).

152 Pounds

Jim Woodall, (PA, 2-1, soph., 31-0) vs Josh Vosburgh, Athens, 4-4, sr., 5-7);
Brian Clarkson, (Wmspt, 4-2, sr., 17-6) vs Mahmoud Elbattah (WVW, 2-3, jr., 23-10).
Joe Parsons, (Cr, 2-2, sr., 24-7) vs Jarrod Scandle, (Sham, 4-3, soph., 19-9);
Jared Mangle,(Shik, 4-1, jr., 17-7) vs Jim Arnone, (Hon, 2-4, jr., 25-7).

160 Pounds

Ryan Vassello (WVW, 2-1) jr., 27-4) vs Nate Heim,(Shik, 4-4, soph., 1-12);
Chuck Picarella, (Sham, 4-2, sr., 14-12) vs Paul Ervin, (Ber, 2-3, jr., 20-7).
Lynn MacMillan, (Tunk, 2-2, jr., 23-4) vs Brimmer Engel, (Wmspt, 4-3, sr., 17-10);
Wally Spotts, (JS, 4-1, jr., 25-1) vs Chris Kelly, (AH, 2-4, soph., 23-5).

171 Pounds

Ken Romanczyk, (PA, 2-1, sr., 30-3) vs Matt Santucci,(Shik, 4-4, soph., 1-2);
Justin Yest, (JS, 4-2, fr., 14-16) vs Marc Johnson, (Tunk, 2-3, soph., 19-7).
Chris Geoghegan, (DV, 2-2, jr., 24-4) vs Chris Christian, (Sham, 4-3, jr., 4-2);
Bill Miller, (Wmspt, 4-1, soph., 13-11) vs Justin Kalinowski, (Haz, 2-4, jr., 6-16).

189 Pounds

Dave Watkins (WVW, 2-1, jr., 24-9) vs Josh Weisen,(Shik, 4-4, jr., 15-13);
Randy Sims, (Wmspt, 4-2, jr., 11-2) vs Steve Sarbaugh, (Cou, 2-3, jr., 24-8).
Rick Welch, (Ber, 2-2, sr., 14-7) vs Wes Keen, (JS, 4-3, soph., 14-13);
Jim Roush, (Sel, 4-1, sr., 23-3) vs Taylor Weigand, (Cr, 2-4, sr., 17-16).

Heavyweight

Jon Trosky, (Cr, 2-1, jr., 19-11) vs Lance Antolik, (JS, 4-4, fr., 11-17);
Nate McMullen, (Wmspt, 4-2 senior, 21-9) vs John Ohl, (Ber, 2-3, jr., 18-6).
Kevin Manning, (AH, 2-2, jr., 23-5) vs Nate Rhodes, (Sham, 4-3, soph., 13-12);
Josh Phillips, (Shik, 4-1, soph., 17-15) vs Jim Moran (WVW, 2-4, jr., 18-14).